19. ledna 2011 18:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vítek má sedm dní na to, aby doložil dokumenty k insolvenci Sazky

Podnikatel Radovan Vítek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Radovan Vítek. | foto: Stanislav PeškaČTK

PRAHA Soud, který dostal v pondělí od společnosti Moranda podnikatele Radovana Vítka návrh na zahájení insolvenčního řízení s loterijní společností Sazka, zjistil, že nemá k dispozici některé důležité dokumenty.

Píše to server Aktuálně.cz s tím, že Moranda teď dostala sedm dní na to, aby doložila, že má dokumenty potvrzující, že Sazka skutečně získala stamiliony korun od Komerční banky. Pokud to do sedmi dnů Vítek nestihne, soud insolvenční řízení zastaví. Moranda odkoupila za půl miliardy pohledávku vůči Sazce od Komerční banky.

Komerční banka uzavřela se Sazkou smlouvu na 650 milionů korun v srpnu loňského roku, postup čerpání peněz pak upravovaly tři dodatky ke smlouvě. A soud nyní požaduje, aby Vítek doložil, zda Sazka peníze na základě těchto dodatků skutečně dostala.

Boj o Sazku

Vítek v pondělí podal u Městského soudu v Praze na Sazku insolvenční návrh a soud řízení téhož dne zveřejněním v insolvenčním rejstříku zahájil. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun, Sazka ale jeho pohledávky neuznává a tvrdí, že není v insolvenční situaci.

Předseda představenstva a šéf Sazky Aleš Hušák uvedl, že loterijní firma není právně ani ekonomicky v insolvenční situaci a návrhu se bude bránit všemi právními prostředky. Dodal, že podání návrhu nebude mít vliv na činnost společnosti.

"K doložení splatné pohledávky vzniklé ze smlouvy je třeba, aby věřitel (Vítek) prokázal vedle existence smlouvy též poskytnutí plnění dlužníkovi (Sazka)," rozhodl soud. Pokud dokumenty do sedmi dnů nedostane, podle zákona insolvenční řízení zastaví.

Termíny na svoji obranu dostala i Sazka. Ta musí do dvaceti dnů soudu poslat svoje vyjádření k Vítkově návrhu a také předložit celý seznam majetku včetně dlužníků a věřitelů i seznam svých zaměstnanců.

Restrukturalizace a obměna akcionářů
Insolvenční návrh na Sazku byl podle mluvčí pražského městského soudu Martiny Lhotákové v pondělí přidělen soudci, který si ho prostuduje. "Do deseti dnů musí učinit ve věci první úkon," uvedla v pondělí Lhotáková s tím, že může návrh odmítnout, vrátit k doplnění, nebo ho přijmout.

Vítek míní, že Sazka se v insolvenční situaci nachází, protože je předlužená a její celkové závazky přesahují deset miliard korun. Vlastní jmění Sazky má podle Vítka zápornou hodnotu. Řešením je restrukturalizace firmy, při níž by Sazka vydala nové akcie v objemu deseti miliard korun.

Vítek počítá i s odstraněním nynějších akcionářů Sazky, kteří firmu podle něj do potíží přivedli.

ČTK, Lidovky.cz

Adecco spol. s r.o.
Inženýr zákaznické kvality

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč