5. ledna 2011 14:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vítek se stal jediným akcionářem CPI, jedná s J&T o další pohledávce za Sazkou

Radovan Vítek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Vítek | foto: MAFRA - David PortMAFRA

PRAHA Podnikatel Radovan Vítek vyjednává s J&T Bankou o koupi další pohledávky za loterijní společností Sazka, jejímž je už nyní největším věřitelem. Jednání se týká pohledávky J&T Banky ve výši 500 milionů korun, jejíž polovina je už po splatnosti. LN o tom informovala mluvčí skupiny CPI Michaela Winklerová.

Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund řekl, že Sazka nemá vůči J&T Bance žádné závazky po splatnosti a dodal, že největšími věřiteli Sazky jsou držitelé dluhopisů, nikoli Radovan Vítek.

"Jednání nejsou jednoduchá. J&T Banka je dlouhodobě považována za věrného bankovního spojence Sazky. Chování Sazky v posledních týdnech a její jednání vůči věřitelům i dalším partnerům však vyvolává pochybnosti o snaze Sazky své závazky splácet. Věřím, že se do konce týdne s J&T Bankou dohodneme," uvedl k jednání Vítek.

Vítek se stal jediným akcionářem CPI

Vítek se přitom dnes stal jediným akcionářem CPI, dosud byla majitelkou společnosti Milada Mladá, Vítkova matka.

Vítkova firma byla v roce 2010 také největším investorem do podnikatelských nemovitostí v Česku. Podle dnes zveřejněných čísel realitní poradenské společnosti King Sturge loni skupina v Česku investovala do realit 292 milionů eur (asi 7,3 miliardy korun), což je 44 procent z celkového objemu transakcí. Kupovala například obchodní centra, kancelářské budovy i výrobní haly.

Po společnosti RPG finančníka Zdeňka Bakaly je CPI druhým největším vlastníkem nájemních bytů v Česku. Vlastní kolem 13.000 bytů na severu Čech i na Moravě. Skupina vlastní a spravuje 300.000 metrů čtverečních obchodních ploch, 56.000 čtverečních metrů kanceláří a 17 hotelů.


Pohledávka vůči Sazce dramaticky narůstá

Celková Vítkova pohledávka vůči Sazce činí 950 milionů korun. Dlužná částka je navíc po splatnosti a díky vysokému sankčnímu úroku 20 procent dramaticky narůstá, uvedla mluvčí. Dodala, že pokud se Vítkovi podaří s J&T Bankou dohodnout, zvýšil by se dluh Sazky vůči němu na 1,45 miliardy korun.

Vítek už dříve uvedl, že pokud mu Sazka plně neuhradí nejpozději do 17. ledna 2011 své dluhy, podá na firmu k soudu insolvenční návrh.

Vyzval také akcionáře Sazky k rychlému řešení situace a výměně jejího vedení. Sazka ovšem v reakci odmítla, že by vůči Vítkovi měla závazky.

Vítek připravuje plán restrukturalizace a fungování firmy, představit ho chce ještě v lednu.

Sazka musí provést velké škrty a odprodat nepotřebný majetek

Sazka, kterou vlastní ze zhruba 68 procent Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), čelí problémům plynoucím mimo jiné z nutnosti vysoké splátky za výstavbu pražské vysočanské O2 areny držitelům dluhopisů.

Podle podnikatele Martina Ulčáka, který nyní za Sazku jedná s věřiteli, společnost musí provést velké škrty a prodat nepotřebný majetek. Finanční pomoc Sazce nabídla také společnost Penta, která vlastní konkurenční společnost Fortuna. 

Rok 2010 v obrazech

Sazka je největší tuzemská loterijní společnost, vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu. Provozuje sportovní a kurzové sázkové hry, číselné a okamžité loterie; ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?