24. prosince 2010 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vítězové roku 2010: solární magnáti, automobilky a bankéři

Večírek - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Večírek - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nový rok jistě oslaví mnoho lidí se sklenkou v ruce. Kdo ale bude pít nejdražší šampaňské ze střevíčků krásek? Kde našli letos podnikatelé nejlepší příležitosti? V letošním roce se podle Lidových novin dařilo zejména solárníkům, automobilovému průmyslu a bankéřům.

Vítězové č.1: Solární magnáti, kteří využili výhodné státní ceny

solární elektrárna Jasným vítězem letošního roku jsou investoři  do solárních elektráren. Solární boom vyvolaly hlavně nedostatky v zákoně o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Stát mohl meziročně snížit výkupní ceny jen o pět procent, zatímco cena solárních panelů díky nástupu čínských výrobců klesla o desítky procent. 

Nakonec to však tak snadné investoři mít nebudou. Proti až příliš výhodným podmínkám zasáhla vláda, která solárníky v příštích třech letech zatíží 26procentní srážkovou daní a současně již zvýší poplatek za zábor zemědělské půdy až čtrnáctinásobně.

A kdo byli poražení roku? Čtěte zde:

Ne všichni zúčastnění se zařadí mezi vítěze. Kdo získá licenci a připojení k rozvodné síti až v příštím roce, nebude mít nárok na výhodnou výkupní cenu. 

Od března již stát nebude další velké solární parky jakkoli podporovat. Místo pohádkových zisků tak opozdilce čekají jen kruté ztráty.

Největším investorem do solárních elektráren je skupina ČEZ, která bude celkem vlastnit panely o výkonu 126 megawattů. Druhé místo v pomyslném žebříčku obsadí skupina Energy 21 s více než 60 megawatty a třetí FVE Czech s 41 megawatty.

Anketa

Je 26% daň na solární energii nezbytná?

Ano, cena elektřiny by prudce stoupla. 26
Ano, nelze hledat špatně napsané zákony a profitovat na nich. 172
Ne, státní arbitráže se solárníky nás budou stejně stát více, než kdyby elektřina zdražila. 15
Ne, pokud jsou předem daná pravidla, nelze měnit podmínky uprostřed běhu. 61
Solárníci jsou i tak bohatí, daně by měli mít vyšší už z principu. 13

Vítězové č.2: Automobilky vyrobily nejvíce aut v české historii

Peugeot Citroen ve výrobě v automobilce Kolín T.P.C.A. Toyota .Jeden milion vozů, tolik aut se v Česku během jednoho roku ještě nikdy nevyrobilo. Na konci prosince bude ale tento milník podle všeho překonán. Odhaduje to Sdružení automobilového průmyslu. "Vývoj naznačuje, že hranice jednoho milionu vyrobených vozidel by v tomto roce mohla být překonána nejen u celkové výroby motorových vozidel, ale i u výroby osobních automobilů," uvedl ředitel sdružení Antonín Šípek.

Z výrobních pásů tuzemských automobilek, tedy Škody Auto, TPCA a Hyundai, by letos mělo sjet 1 001 750 osobních a lehkých užitkových aut. Loni přitom bylo v Česku vyrobeno 979 085 vozů. Letos tak výroba vzroste o 2,3 procenta.

Čtěte více: Škoda letos prodala rekordně aut, vydělala už 6 miliard

Za větším zájmem stáli zejména firemní zákazníci, kteří se letos na nákupech nových vozů podíleli 60 procenty. Rostla proto poptávka po dieselových motorech. Loni více nakupovaly soukromé osoby, které více preferují auta s benzinovými motory.

Vítězové č.3: Bankéři stále drží měšce

Člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.Evropské finanční trhy se letos potýkaly se strašákem krize, a Evropská komise opakovaně zkoumala, jestli mají banky dostatek peněz na horší časy. Sedm bank evropskými zátěžovými testy neprošlo. Banky v Česku ale zůstávají v klidu a i letos dokázaly navyšovat zisky.

Tuzemským bankám a spořitelnám za tři čtvrtletí letošního roku vzrostl souhrnný čistý zisk meziročně o devět procent na 43,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky. V loňském roce vykázal český bankovní sektor nárůst zisku o téměř třetinu na 60,2 miliardy korun. 

Rok 2010 v obrazech

Klíčem k dosahování vyšších zisků bylo, že banky mohly snižovat tvorbu rezerv na špatné úvěry. Podíl nesplácených úvěrů totiž výrazně nerostl.

Čtěte více: Banky začaly lidem zabavovat byty, kvůli nespláceným úvěrům

Úspěchy slavili také:

Mobilní telefon - ilustrační fotoTelekomunikace

10,4 a 10,6. To jsou zisky českých operátorů T-Mobile a Telefónica O2 za první tři čtvrtletí. Vodafone, kdyby zveřejňoval výsledky za Česko, by na tom byl srovnatelně vzhledem k počtu klientů, kterých má pořád o dva a půl milionu méně než dva větší konkurenti. T-Mobile měl přitom tržby 22miliard korun. Těžko hledat tak efektivní obor, závidět mohou i uhlobaroni nebo bankéři. Nic na tom nemění ani postesknutí šéfa T-Mobilu Rolanda Mahlera, podle nějž trh s mobilními službami "nenabízí další potenciál růstu".

Internet - ilustrační foto.Internetové obchody    

Přestože maloobchodní tržby v Česku stagnovaly, internetoví obchodníci zaznamenali výrazný růst. Jen v rámci předvánočních nákupů inkasují prodejci přes web zhruba 10 miliard korun, zatímco v loňském roce lidé přes internet nakoupili "ježíška" za 8,2 miliardy korun. Internetovým obchodům se ale dařilo celoročně. Nebývalý úspěch zaznamenaly převážně slevové weby zaměřující se na akční nabídky. Od letošního jara rychle rostl jejich počet a nyní jich je již víc než stovka.

Obchodníci s luxusemNeoficiální závod luxusních vozů Diamond Race

Škoda že hospodářská krize pomalu končí, naříkají možná poněkud překvapivě výrobci a prodejci luxusního zboží. Jejich tržby totiž rostly i v době, kdy ostatní obchodníci ztráceli. Jejich vysokopříjmoví zákazníci totiž nepociťovali dopady krize tak moc jako lidé s nižšími příjmy. Krize trh nezmenšila, spíše vedla k jeho přeskupení. Nejluxusnější značky přece jen zaznamenaly pokles prodejů. Naopak značky, které představují ve světě luxusu spíše střední třídu, zaznamenaly nárůst.

                                                                                              Konzultant Miloš HomolkaKonzultanti          

Poradenské firmy, právníci, daňoví poradci. Ti všichni těžili z nejistého ekonomického prostředí a také z měnících se daňových zákonů v Česku. Obavy firem z toho, že v letních parlamentních volbách uspěje levice a začne zvyšovat daně, přiměla mnoho firem vypracovávat s pomocí poradenských firem záložní plány, řekl LN vedoucí partner KPMG Jan Žůrek. Právníci zase začali zaznamenávat růst poptávky související s postupným oživováním ekonomiky a s chutí firem opět investovat.

Exekutoři.Exekutoři

Počet nařízených exekucí se poprvé od roku 2001 přestal razantně zvyšovat. Přesto exekutorům podle odhadů letos přibude kolem sedmi set tisíc případů, zhruba stejně jako loni. Podle exekutorů si kvůli krizi firmy víc kontrolují bonitu svého dlužníka či odběratele a častěji požadují platby v hotovosti či zálohy. V Česku působí asi 120 soudních exekutorů a při odměnách za jeden případ, které začínají v tisícových částkách, lze vyvodit, že toto "řemeslo" zažívá zlaté časy.