24. listopadu 2009 16:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vítkovice mají velkou šanci dodávat ocel pro olympiádu v Soči

Ocelárna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ocelárna - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Evraz Vítkovice Steel (EVS) má šanci stát se hlavním dodavatelem ocelových výrobků pro výstavbu kolem zimních olympijských her v ruském městě Soči v roce 2014. Na tiskové konferenci v Praze to dnes řekl viceprezident Evraz Group pro mezinárodní operace Pavel Taťjanin.

Vítkovice mají pro dodávky na stavby v Soči strategickou polohu, poznamenal Taťjanin. O účasti tuzemského podniku v tendru prý již jeho ruská mateřská firma jedná. "Pozice Vítkovic je hodně silná," poznamenal viceprezident.

Certifikaci svých výrobků pro ruský trh získal EVS před měsícem. Nyní se ve Vítkovicích vyrábí pro Rusko na zkoušku prvních 1000 tun takzvaných štětovnic. Štětovnice jsou ocelářský produkt, který se používá ve stavebnictví například k pažení zeminy.

Vítkovice paří ruské firmě

Vítkovický podnik je největším výrobcem tlustých plechů a třetím největším hutním podnikem v Česku. Od roku 2005 je součástí ruské skupiny Evraz Group. Většinový podíl ve firmě kontroluje miliardář Alexandr Abramov.

Ostravský podnik je největším výrobcem tlustých plechů a třetím největším hutním podnikem v České republice. Na 63 procent ocelových výrobků firmy loni putovalo do zemí EU, tuzemští zákazníci odebrali 26 procent produkce.

Zakázky pro olympijské hry můžou být pro EVS krokem na cestě k plnému využití jeho výrobních kapacit. Nyní jsou kvůli hospodářské krizi využity ze 70 procent, řekl na tiskové konferenci generální ředitel vítkovického závodu Zbyněk Kvapík. Kapacita ostravského závodu je kolem milionu tun oceli ročně.

Využití veškerých výrobních kapacit je podle Taťjanina nejaktuálnějším úkolem celé skupiny. Na 100 procent v současnosti pracují ruské závody Evraz Group, v Severní Americe vytěžují v současnosti jen kolem 65 procent svých výrobních možností.

Čistý zisk EVS se v roce 2008 propadl na 591,5 milionu z 2,1 miliardy korun v roce 2007. Celkové tržby se meziročně zvýšily o šest procent na 20,214 miliardy korun. V roce 2007 podnik utržil 19,058 miliardy korun. K letošním výsledkům tuzemské firmy se její představitelé zatím vyjadřovat nechtěli.

Podle Taťjanina zaznamenává celá skupina včetně vítkovického podniku v letošním druhém pololetí oživení poptávky.

Přerušení výroby

Největší domácí výrobce tlustých plechů musel letos kvůli dopadům krize přerušit výrobu oceli i těžkých profilů zhruba na měsíc a půl. Zaměstnanci obou provozů zůstali doma s náhradou mzdy. Do konce minulého roku firma také propustila 157 lidí.

Dalších 170 lidí dostalo výpověď ke konci července. Nyní má firma kolem 1200 zaměstnanců. Podle generálního ředitele Kvapíka bude EVS nadále pokračovat ve snižování nákladů, zaměstnanci se prý ale dalšího propouštění obávat nemusejí.

ČTK, Lidovky.cz