Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vláda má obavy, aby biomasa nebyla stejný průšvih jako 'solár'

Biomasa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biomasa (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Premiér Petr Nečas (ODS) nevyloučil, že kvůli spalování biomasy vláda navrhne změnu zákonů. Důvodem je riziko, že výroba elektrického proudu spalováním biomasy může vyvolat obdobné problémy jako podpora solárních elektráren. Nečas to uvedl v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Kvůli podpoře solárních elektráren hrozilo v příštím roce skokové zdražení elektřiny. Sněmovna již ovšem schválila novelu zákona, která podporu fotovoltaiky omezuje.

Biomasa

V energetice se biomasou zpravidla rozumí dřevní odpad, sláma a další zemědělské zbytky. Kromě garantovaných výkupních cen stát dotuje různými programy i stavbu zařízení na spalování biomasy.

Biomasa společně se sluneční, vodní a větrnou energií patří mezi obnovitelné zdroje. Rozvodné společnosti tak vykupují takto získaný proud za vyšší dotovanou cenu.

"Politická reprezentace musí být velmi na pozoru, aby to nebyl takový průšvih jako fotovoltaika. Vláda to bude sledovat velmi pečlivě a musím říci, že jsou zde velmi silné zájmové skupiny, které jsou stejně agresivní jako u solárního byznysu," uvedl premiér.

Nečas zároveň uvedl, že vláda si nechá vypracovat analýzu, jak fungoval Energetický regulační úřad. Cílem analýzy je podle premiéra zabránit opakování situace, která by vedla ke stejným problémům jako se solárními elektrárnami.

"Potřebujeme ovšem fakta k 1. lednu příštího roku, tedy jaký bude skutečný instalovaný výkon slunečních elektráren a jak to pohnulo cenami," uvedl premiér. Analýza by tak mohla být podle něj hotová v průběhu prvního čtvrtletí roku 2011.

Předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt v pořadu uvedl, že do roku 2013 zatím závažné problémy kvůli biomase nehrozí. Zároveň je ale podle něj nutné případné změny učinit v dostatečném předstihu tak, aby investoři věděli, jak velká kapacita bude státem podporována. Již dříve přitom také upozornil, že zatím není dostatečně znám potenciál biomasy.

Jedním z největších zdrojů biomasy je přitom podle premiéra Nečase například úklid klestí v lesích vlastněných Lesy ČR. "Je to zakázka v objemu několika miliard, bez výběrového řízení," uvedl.

'Solární elektřina'

Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto.Podle sněmovnou schválených změn podpory solárních elektráren elektřina ze slunečních elektráren, uvedených do provozu letos a loni, bude po dobu tří let podléhat dani 26 procent.

Bezplatné emisní povolenky budou zdaněny 32 procenty a zvýší se poplatky za zábor zemědělské půdy. Srážková daň se nebude vztahovat na solární elektrárny na střechách a budovách s nejvyšším instalovaným výkonem 30 kilowatt.

Novela by měla podle vlády zajistit, že proud by mohl zdražit pro domácnosti i firmy o 5,5 procenta. Původně přitom hrozil 12 procentní nárůst cen elektřiny pro domácnosti a 17procentní pro firmy.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Ministr obrany Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ministr obrany Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Ministr obrany Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...