Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vláda přemýšlí jak ‚regulovat‘ podnikání přes web. Jedním z důvodů je Airbnb

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Podnikání přes web by mělo být podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zdaněno tak, aby na rozmachu nových technologií netratili klasičtí podnikatelé. Ministři končící vlády proto připraví návrhy změn legislativy, které budou reagovat třeba na rozmach ubytování přes platformu Airbnb. Ta už se v Praze vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení.

Analýzu dopadů sdílené ekonomiky v pondělí projednali na společném zasedání zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů. Shodli se na potřebě regulace. Také podle České asociace sdílené ekonomiky je potřeba vyjasnit pravidla.

V hlavním městě Airbnb dosáhl ročního objemu obchodu 2,2 miliardy korun, řekl novinářům předkladatel analýzy vládní zmocněnec Aleš Chmelař. „Ten objem je velký a už dnes tady tento sektor pouze z této platformy je podobně velký jako takzvané konvenční ubytování, to znamená ubytování ve všech dalších hostelech, hotelech a penzionech na území Prahy,“ uvedl.

Vláda podle Chmelaře musí dát samosprávě nástroje k regulaci jak ubytovacích, tak například dopravních služeb. Měli by například dostat možnost říct, kde a v jakém objemu mohou být takové služby poskytovány.

Podle premiéra analýza přispěla ke střízlivému pohledu na využívání sdíleného podnikání. „Na jedné straně jsme tu měli nadšené stoupence digitálních technologií a sdílené ekonomiky, na druhou stranu ty, kteří by nejraději všechno nové zakázali. Život vyžaduje střízlivý přístup, pojďme prosím středem. Nebuďme naivní ve vztahu ke sdílené ekonomice, ale na druhou stranu uvědomme si, že svět se mění a budou sem přicházet nové a nové digitální služby, protože firmy hledají cestu, jak se dostat k zákazníkům,“ uvedl.

Podle Sobotky je nutné nastolit rovná pravidla hry tak, aby nebylo možné vyhýbat se daním či nechovat se k zaměstnancům jako klasičtí podnikatelé. „Nejde o to podnikání dusit, ale nastavit rovná pravidla,“ konstatoval.

Ministři by podle Sobotky měli připravit podklady svým nástupcům, aby nová vláda po říjnových volbách mohla případné legislativní změny provést. Podle vládní analýzy by stanovené regule neměly tvořit překážku a neměly by od sdílení odrazovat, měly by ale bránit nekalé konkurenci a zajistit ochranu spotřebitelů.

Stanovit by se měly třeba minimální požadavky na kvalitu a bezpečnost, odpovědnost platformy a uživatelů za škody či možnost reklamace. Počítá se i s osvětou, na co má uživatel právo. Pro výběr daní by se dala využít takzvaná digitální stopa o transakcích mezi zprostředkovateli a „zákazníky“.

Analýza počítá se zapojením zástupců platforem do tvorby pravidel. „Sdílená ekonomika přináší ekonomické, ekologické i sociální benefity, zvyšuje dostupnost a kvalitu služeb, vláda by ji proto měla obecně podporovat. V ČR je potřeba především vyjasnit pravidla fungování,“ uvedl předseda představenstva České asociace sdílené ekonomiky Patrik Czetö. Podle něj by měla být známa hranice přivýdělku a podnikání a ty, kteří chtějí své věci či čas sdílet, by neměla zatěžovat přílišná byrokracie.

Síť Airbnb nabízela letos v dubnu v Česku 15 900 možností ubytování, z toho 11 500 v Praze. Loni se v ČR přes aplikaci ubytovalo 710 tisíc zahraničních turistů. Proti předchozímu roku jich tak o 59 procent přibylo. Podle kritiků by se mohly v Česku prázdné byty zdanit, aby nezůstávaly bez nájemníků, omezit by se měly i nájmy na krátkou dobu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.