16. června 2014 12:17, aktualizováno  15:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Investice za 22,8 miliardy mají zelenou. Do Česka míří výrobce pneumatik Nexen

Pneumatiky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pneumatiky (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Vláda v pondělí schválila investiční smlouvu s korejským výrobcem pneumatik Nexen. Investice za 22,8 miliardy korun přinese v prvních letech podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nejméně 1000 pracovních míst Ústeckému kraji, v němž bude společnost působit. Do budoucna by Nexen mohl v průmyslové zóně Triangle na Žatecku investovat až 40 miliard korun, což by byla největší zahraniční investice v Česku.

"Rozhodnutí vlády, která dnes schválila investiční smlouvu se společností Nexen, je jasný signál toho, že naše země má silný zájem o nové investory a je pro nové investory atraktivní," uvedl k rozhodnutí Sobotka. Česko podle něj investici vybojovalo v silné mezinárodní konkurenci.

Investici přivítal i ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle něhož jde o velmi atraktivní pobídku pro investora. Zároveň uvedl, že doporučil CzechInvestu, aby u zahraničních investic, jejichž součástí je česká pobídka, jejich finanční přínos vyhodnotil i zpětně. Ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) zase navrhl audit zastupitelských úřadů, tak aby do budoucna české zastoupení v zahraničí více odpovídalo investicím těchto zemí v ČR a vzájemnému obchodu.

Třetí největší zahraniční investor v Česku

Zaorálek na tiskové konferenci po jednání vlády poznamenal, že investice učiní z Koreje třetího největšího zahraničního investora v Česku po Německu a Japonsku. Přiblížil také investiční pobídky pro Nexen, který dostane podporu na pořízení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku až do výše pěti procent z celkových uznatelných nákladů, maximálně ale 1,14 miliardy korun. Součástí pobídky je také 200 000 korun na každé pracovní místo a příspěvek na školení zaměstnanců.

Postoj vlády kvituje i vedení Ústeckého kraje. "Jedná se o poslední krok vedoucí k podepsání smlouvy," uvedl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) s tím, že transakce bude definitivně dokončena ještě v červnu. "Jsme rádi, že si korejský investor vybral právě Ústecký kraj a budeme mu maximálně nápomocni při realizaci projektu," dodal Bubeníček.

Výstavba továrny se výrazně přiblížila již začátkem června, kdy ústečtí zastupitelé schválili smlouvu o prodeji 60 hektarů pozemků na Žatecku. Cena pozemku byla určena na jedno euro (přibližně 27,5 koruny) za metr čtvereční, přičemž standardní cena v zóně Triangle je 400 korun za metr čtvereční. Jako kompenzaci cenového rozdílu přibližně 260 milionů korun má stát kraji garantovat 302 milionů korun, což je zakotveno v kupní smlouvě.

Ústeckým hejtmanem byl zvolený komunista Oldřich Bubeníček

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Výrobu by Nexen mohl zahájit asi za dva roky. Svými pneumatikami zásobuje závody korejských automobilek Hyundai a Kia v Česku a na Slovensku, ale i boleslavskou Škodu.

Zhruba tisíc nových pracovních míst, která vzniknou v továrně Nexenu, by mohlo snížit míru nezaměstnanosti v Ústeckém kraji zhruba o 0,3 procentního bodu, uvedl již dříve krajský úřad práce. Kraj je s mírou nezaměstnanosti 11 procent nejpostiženějším regionem v zemi. V květnu se tam ucházelo o práci 62 960 lidí.

V dalších letech může počet pracovních míst vzrůst až na 2300 a výše investice dosáhnout až 40 miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK