23. října 2010 17:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vláda USA nařídila zavřít dalších 7 bank. Letos jich zkrachovalo už 139

Budova hypotéční banky Countrywide v americké Pasadeně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova hypotéční banky Countrywide v americké Pasadeně. | foto: ČTK

WASHINGTON Americký regulátor rozhodl o uzavření dalších sedmi menších bank. Od počátku letošního roku v zemi zkrachovalo 139 bank, o jednu méně než za celý loňský rok. Největší ze zkrachovalých bank je Hillcrest Bank of Overland Park z Kansasu, jejíž majetek činil 1,65 miliardy USD (29 miliard Kč) a vklady 1,54 miliardy USD.

Vyplývá to z prohlášení Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC). Na seznamu jsou dále First Arizona Savings, First Suburban National Bank, First National Bank of Barnesville, Gordon Bank, Progress Bank of Florida a First Bank of Jacksonville. Většina bank našla nové majitele, kteří převezmou vklady.

FDIC očekává, že počet zkrachovalých bank v letošním roce překoná loňských 140. Celkový majetek zkrachovalých bank však bude pravděpodobně nižší než loni, protože letos končí převážně menší bankovní instituce. Největší bankou, která od vypuknutí finanční krize v roce 2007 zkrachovala, byla Washington Mutual. Ta skončila v září 2008 a její majetek činil 307 miliard USD, napsala agentura Reuters.

Tento týden FDIC snížila odhad nákladů na krach bank. Pojišťovací fond by v letech 2010 až 2014 měl v souvislosti s krachem bank vyplatit 52 miliard USD místo původně odhadovaných 60 miliard. Do fondu pojištění vkladů přispívají banky, vklady jsou pojištěné až do výše 250.000 USD (4,4 milionu Kč).

Počet krachů bank loni prudce stoupl. V roce 2008 skončilo v USA pouze 25 bank a o rok dříve jen tři. Současná vlna krachů ale zdaleka nedosahuje takové síly jako na přelomu 80. a 90. let, kdy vrcholila krize záložen.

Rekordní byl počet krachů v roce 1989, kdy úřady kvůli krizi záložen zavřely 534 bank.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!