21. května 2009 14:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vláda zamítla žádost Porsche o pomoc

Automobilka Porsche se potýká s čistým dluhem v objemu asi devět miliard eur. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Porsche se potýká s čistým dluhem v objemu asi devět miliard eur. | foto: Porsche/šk

BERLÍN Německá vláda zamítla žádost automobilky Porsche o poskytnutí státní pomoci. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se odvolává na zdroj blízký vládě. Německý list Handelsblatt dříve napsal, že se automobilka snažila získat "významnou" pomoc, údajně v řádu stovek milionů eur.

Zdroj podotkl, že nebyla žádost automobilky údajně dost konkrétní na to, aby vláda mohla o pomoci rozhodnout.

Porsche se potýká s čistým dluhem v objemu asi devět miliard eur (zhruba 240 miliard Kč. Firma se do dluhů dostala v době, kdy se snažila získat kontrolu nad největší evropskou automobilkou Volkswagen, mimo jiné vlastníkem mladoboleslavské Škody Auto.

Porsche drží ve Volkswagenu většinu. Firma nejprve zvažovala převzetí Volkswagenu, později ale plány změnila a chystala se jen ke sloučení obou firem. Vlivné osoby v obou firmách se ale neshodly na strategii a jednání uvízla na mrtvém bodě. Mluvčí Porsche ale ve středu řekl, že zástupci obou firem budou o spojení znovu jednat.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?