18. listopadu 2011 7:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vládě USA peníze nedojdou, kongres zasáhl na poslední chvíli

Americké dolary (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké dolary (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Kongres Spojených států ve čtvrtek schválil další financování vlády, sdělila agentura Reuters. Poznamenala, že zákonodárci tak nejspíš překonali nervy drásající bitky, které ochromovaly Washington po většinu roku.

Nejprve republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů odhlasovala většinou 298 ku 121 hlasům zákonné opatření, které zajistí vládě, že nebude bez prostředků od soboty, kdy vyprší plán na její dočasné financování. Poté prošel text i demokraty ovládaným Senátem v poměru 70 ku 30 hlasům.

ČTĚTE VÍCE:

Zdá se, že zákonodárci se konečně shodli na výdajích kabinetu pro celý fiskální rok 2012, který končí příští rok v září. Prezident Barack Obama by měl vládní rozpočet podepsat ještě dnes.

"Je to jak závan čerstvého vzduchu v této sněmovně," řekl po hlasování republikánský poslanec Steven LaTourette.

Kvůli politickým sporům v Kongresu, které vyvolávaly nejistotu ohledně financování vlády, v srpnu agentura Standard & Poor's vůbec poprvé snížila rating USA ze špičkového stupně AAA na AA+.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.