23. ledna 2009 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vlastník ČSOB žije dál

Logo KBC | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo KBC | foto: Reprofoto

PRAHA/BRUSEL Belgická banka KBC, která v Česku vlastní Československou obchodní banku, je z nejhoršího venku. Vlámská vláda v Belgii včera schválila okamžitou pomoc ve výši dvou miliard eur (asi 55 miliard korun). Vyplývá to z informací KBC, které banka zveřejnila na svých webových stránkách.

Za poskytnutí této finanční injekce získá vlámská vláda účast na kapitálu banky, ale bez hlasovacího práva. S těmito podmínkami KBC souhlasí. Celá transakce již nepodléhá žádnému schvalovacímu procesu a měla by být dokončena ještě v prvním čtvrtletí letošního roku. Součástí dohody je ještě další případná pomoc, na kterou Flandry vyčlenily 1,5 miliardy eur. Celková finanční injekce tak pro KBC může dosáhnout až 3,5 miliardy eur (bezmála 97 miliard korun).

„Dvě miliardy eur jsou pro KBC dostatečnou injekcí, aby banka vykázala trhem požadovanou úroveň kapitálové přiměřenosti. Banka se tím dostane z nejhorších problémů,“ komentoval rozhodnutí vlámské vlády Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.
Pozitivně na tuto zprávu reagoval také kapitálový trh. Během včerejšího dne se akcie KBC zvedly z cenového dna a na burze posílily o 46,57 procenta.

Pro KBC je tato finanční injekce již druhou v krátké době. Podobně jako další belgické bankovní ústavy Fortis a Dexia totiž i KBC vloni na podzim dostala pomoc od belgického státu. Tehdy se jednalo také o 3,5 miliardy eur.

Ve včerejší tiskové zprávě KBC také uvedla, že odepsala úvěry za 1,9 miliardy eur. Celkově se její odpisy vyšplhaly na částku čtyř miliard eur. Co ale investory zajímá nejvíce, je ztráta. KBC za loňský rok prodělá zhruba 2,5 miliardy eur.

KBC podle svého vyjádření již odepsala všechny CDO investice s výjimkou těch nejméně rizikových. CDO (Collateralized Debt Obligation) přitom představují takzvané zajištěné dluhové obligace a právě ty, respektive jejich přeceňování, jsou příčinou obrovských ztrát banky.

Dluhopisy CDO má ve svém portfoliu také dceřiná firma KBC, tuzemská ČSOB. Podle jejího vyjádření se banka rozhodla přecenit své portfolio CDO na nulovou hodnotu, aby již dále negativně ne ovlivňovalo hospodářské výsledky peněžního domu v dalších letech. „Po zohlednění všech těchto odpisů a vytvoření opravných položek na expozici banky vůči Lehman Brothers a islandským bankám očekává ČSOB za rok 2008 čistý zisk ve výši přibližně jedné miliardy korun,“ uvedl včera Ivo Měšťánek, mluvčí ČSOB.

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?