29. dubna 2009 15:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vlastník Novy má ztrátu téměř miliardu

Adrian Sarbu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adrian Sarbu | foto: gandul.info

BERMUDY Americká společnost Central European Media Enterprises (CME), která mimo jiné vlastní českou televizi Nova, hospodařila v prvním čtvrtletí s čistou ztrátou 44,4 milionu dolarů (zhruba 900 milionů Kč). Před rokem přitom měla čistý zisk necelých patnáct milionů dolarů. Čisté tržby klesly o 37 procent na 140 milionů dolarů.

"První čtvrtletí roku 2009 bylo na všech trzích nejobtížnější v naší historii. Tento trend jsme předpokládali a řídili jsme tržby i náklady tak, abychom omezili dopad poklesu výdajů na reklamu," uvedl prezident společnosti Adrian Sarbu.

Firma nicméně předpověděla, že se trh s televizní reklamou do konce prvního čtvrtletí příštího roku odrazí ode dna. "Nejistota ohledně výdajů na televizní reklamu bude v roce 2009 přetrvávat. Věříme, že výdaje na televizní reklamu dosáhnou dna mezi třetím čtvrtletím 2009 a prvním čtvrtletí 2010," uvedla společnost.

Americký mediální kolos Time Warner se minulý měsíc dohodl, že převezme zhruba 31 procent akcií společnosti CME za 240 milionů dolarů. Firmy CME a Time Warner se rovněž domluvily, že společně v zemích střední a východní Evropy založí nové televizní stanice.

CME působí kromě České republiky rovněž na Slovensku, v Bulharsku, Chorvatsku, Slovinsku, Rumunsku a na Ukrajině. Její televizní stanice může sledovat téměř milionů lidí.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?