27. října 2009 8:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vlastník Novy opět prodělal miliony, trh s reklamou dosáhl dna

Adrian Sarbu, bývalý prezident CME | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adrian Sarbu, bývalý prezident CME | foto: CME

PRAHA/HAMILTON Americkému vlastníkovi nejsledovanější české televize Nova se nedaří. Společnost Central European Media Enterprises (CME), prohloubila ve třetím čtvrtletí čistou ztrátu meziročně o 11 procent na 21,6 milionu dolarů.

Informovala o tom Romana Tomasová ze CME. "Výdaje do reklamy klesly o 30 procent oproti roku 2008. Jsme přesvědčeni, že trhy dosáhly dna," uvedl generální ředitel společnosti CME Adrian Sarbu
s tím, že makroekonomické prognózy na rok 2010 se zlepšily.

Společnost tak očekává, že reklamní trhy budou následovat růst hrubého domácího produktu. Prioritou pro příští rok je podle ředitele CME přeměnit vysokou sledovanost a vysoký podíl na trhu ve vyšší výnosy.

V České republice se CME za tři měsíce do konce září snížily čisté výnosy o 26 procent na 53,8 milionu dolarů (asi 0,94 miliardy Kč). Zisk před započtením daní, odpisů a úroků (EBITDA) klesl o zhruba 43 procent na 17,8 milionu USD (zhruba 311 milionů Kč).

Tržby celé CME byly mírně nižší než předpoklady analytiků. Společnost Atlantik FT je ve třetím čtvrtletí odhadovala na 138 milionů dolarů, Erste Group Research očekávala tržby ve výši 146,6 milionu USD.

CME působí kromě České republiky rovněž na Slovensku, v Bulharsku, Chorvatsku, Slovinsku, Rumunsku a na Ukrajině. Její televizní stanice mohou sledovat desítky milionů lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!