Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Strnadův holding se stal jediným vlastníkem výrobce brzd DAKO-CZ. Koupil podíl Tatravagónky

Michal Strnad (vlevo) a jeho otec Jaroslav Strnad na snímku z května 2018. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Strnad (vlevo) a jeho otec Jaroslav Strnad na snímku z května 2018. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Jediným vlastníkem společnosti DAKO-CZ, která vyrábí brzdné systémy a komponenty pro kolejová vozidla, se stala skupina Czechoslovak Group (CSG). Skupina oznámila v tiskové zprávě, že koupila 49procentní podíl od Tatravagónky Poprad. Firmy přesnou cenu transakce za stovky milionů korun nesdělily.

Průmyslově technologická skupina podnikatele Michala Strnada dosud vlastnila 51 procent firmy z Třemošnice. V podniku pracuje více než 500 lidí. DAKO-CZ loni utržila 1,26 miliardy korun, o rok dříve měla tržby 1,14 miliardy korun.

V současné době DAKO-CZ patří mezi nejvýznamnější výrobce brzdových systémů a...
Obchodní manažer Stanislav Pechar se konstrukci brzdových systémů v DAKO-CZ...

„Cenu transakce jsme se rozhodli nezveřejnit, ale byla kalkulována na principu násobků EBITDA a pohybuje se tedy v řádech stovek milionů korun. Jedná se optikou naší skupiny o velmi významnou akvizici,“ uvedl v tiskové zprávě místopředseda představenstva CSG David Chour.

Z managementu společnosti odchází generální ředitelka Dagmar Matúšová, která se nově stala personální ředitelkou Tatravagónky. Do čela podniku nastupuje podle CSG dosavadní provozní ředitel Lukáš Andrýsek.

Slovenská firma vyrábí podle CSG nákladní vagony se zhruba 30procentním podílem na evropském trhu. „Obě skupiny se chtějí v železničním průmyslu soustředit na svůj core business, kterým je pro CSG výroba brzdových systémů pro kolejová vozidla a pro Tatravagónku výroba nákladních vagonů. Odchodem z DAKO-CZ zároveň končí majetkové propojení mezi oběma firemními skupinami,“ uvedl Chour.

DAKO-CZ vyrábí brzdy a komponenty pro tramvaje, metro či železniční vozidla. Její produkty odebírají například Siemens, Stadler a Bombardier, z českých například Škoda Transportation. Podíly od akcionářů DAKO-CZ Jaroslav Strnad koupil v roce 2008. Později získal většinový podíl v kopřivnické automobilce TATRA TRUCKS a založil skupinu CSG. V roce 2018 převedl Jaroslav Strnad vlastnictví CSG na syna Michala. Tatravagónka vstoupila do DAKO-CZ v roli menšinového akcionáře s 49procentním podílem na jaře 2014.

Holding CSG se věnuje obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG loni utržily 25,7 miliardy korun a pracuje v nich přes 8200 zaměstnanců. Hlavními obory holdingu jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...