Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vlci z Wall Street zabíjí inovace. Startupy chtějí založit vlastní burzu

Wall Street. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wall Street. | foto: Reuters

SAN FRANCISCO/PRAHA Současné burzy nutí technologické společnosti myslet krátkodobě a nemotivují je k inovacím a dlouhodobému růstu. Tedy přesný opak, než co tyto firmy potřebují. Spisovatel a podnikatel Eric Ries tak připravuje malou revoluci na americkém burzovním trhu.

Bohémové a anarchisté ze Silicon Valley neměli s kravaťáky z Wall Street nikdy společnou řeč. Každý vidí svět jinak. Poznat to je i na několika případech rozporuplných vstupů startupů na burzu z poslední doby. Technologické firmy proto dnes raději zůstávají soukromé. Jejich situaci má pomoci vlastní burza, která se nebude řídit „krátkozrakými pravidly“ finančního světa.

Přesně taková je vize Erica Riese, autora knihy The Lean Startup, podle které v posledních pěti letech vyrostla řada startupů.

Současné burzy totiž nutí firmy myslet krátkodobě a iracionálně, nemotivují je k inovacím a dlouhodobému růstu. A čtvrtletní reporty výsledků udělají firmám, které musí nejprve hodně peněz vydávat, než přitáhnou masy a začnou vydělávat, víc škody než užitku.

„Dnes je zcela nová situace, kdy vstup na burzu pro firmy jako jsme my, je spíš negativní než pozitivní krok. Valuace na privátních trzích jsou vyšší než na veřejných, proto nemáme kam spěchat,“ řekl loni na podzim v rozhovoru pro LN zakladatel analytické společnosti GoodData a nejúspěšnější Čech v Silicon Valley Roman Staněk.

Jeho slova potvrzuje i John Schwarz, předseda představenstva české antivirové firmy Avast, která měla podle původních očekávání už dávno následovat úspěšný vstup na burzu rovněž české antivirové firmy AVG.

„IPO bychom někdy rádi uskutečnili, ale není to pouze na nás. Trh musí být nakloněný společnostem, jako jsme my. A to v posledních letech není,“ řekl LN Schwarz.

Konec stresujících nákupů a prodejů akcií

Změnu by měla přinést dlouhodobá burza LTSE (Long-Term Stock Exchange). Ries už k realizaci svého tři roky vznikajícího projektu získal 20 spolupracovníků z řad vývojářů, bankéřů a právníků. Finančně už projekt podpořila třicítka investorů, mezi jinými Aneesh Chopra, bývalý technologický poradce Baracka Obamy.

Oproti současným burzám by se ta nová měla lišit především ve třech základních bodech.

Manažeři firem obchodovaných na LTSE nebudou odměňováni podle aktuálního vývoje akcií, tedy například bonusy odvislými od zisku na akcii a dalších ukazatelů. Namísto toho by měli dostat balíčky akcií, což by je mělo motivovat k dlouhodobému strategickému plánování.

Firmy a investoři by rovněž měli být přinuceni k většímu vzájemnému sdílení informací, především co se týká výdajů na výzkum a vývoj. V neposlední řadě by podílníci měli být motivováni k delšímu držení akcií postupným nárůstem hlasovacích práv.

Ries už zahájil debatu i na půdě americké Komise pro cenné papíry. Byrokratické kolečko však může trvat roky. Budoucí burzovní trhy obvykle absolvují měsíce pohovorů, než vůbec vyplní přihlášku, což LTSE plánuje stihnout ještě letos. Regulátoři pak mají několik měsíců na rozhodnutí, což s případnými odvoláními celý proces natáhne.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!