30. března 2016 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čeští vlekaři bědují nad špatnou zimou. Začalo se pozdě, nepřijeli Poláci

Umělé zasněžování zachraňuje provozovatele vleků a lanovek. Na snímku sjezdovka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělé zasněžování zachraňuje provozovatele vleků a lanovek. Na snímku sjezdovka... | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PRAHA Provozovatelé lyžařských areálů z různých koutů země si stěžují na špatnou zimu. Na řadě míst chyběl sníh - problém nastal hlavně v období Vánoc, které často rozhodují o úspěchu či neúspěchu celé sezony. Výjimkou je například krkonošský Špindlerův Mlýn.

Přečtěte si, jak hodnotí sezonu vlekaři v jednotlivých regionech Čech a Moravy.

BESKYDY

Uplynulá lyžařská sezona patřila podle středisek na Frýdecko-Místecku v Beskydech k nejhorším za poslední roky. Může za to pozdní start, kdy se začalo téměř všude lyžovat až po Vánocích, ale také úbytek návštěvníků ze sousedního Polska.

„Letošní sezona se řadí ke čtyřem špatným, co byly za posledních 20 let. Proti loňsku je o 20 procent horší. Tady v Beskydech je to způsobeno tím, že nebyly vůbec Vánoce. Lyžovat se začalo vlastně až od Nového roku, minulou sezonu jsme jezdili od 26. prosince,“ řekl vedoucí střediska Ski Bílá Jaroslav Vrzgula. Zima se podle něj Beskydům vyhnula, i když v Čechách se lyžovat dalo.

Vrzgula řekl, že předminulá zima byla pro lyžaře velmi špatná, minulá průměrná a nynější zase špatná. „Doufejme že to dál nebude pokračovat. Už nečekáme, že to budou takové ty ladovské zimy, ale že budou normální zimy, že se opravdu bude dát lyžovat od Vánoc někde do poloviny března,“ řekl Vrzgula.

ŠPINDLERŮV MLÝN

Největší české lyžařské středisko Špindlerův Mlýn v Krkonoších zažilo velmi dobrou sezonu. Návštěvnost střediska meziročně stoupla o deset procent na půl milionu lyžařů a byla tak nejvyšší za poslední tři zimní sezony.

Špindlerův Mlýn je významné turistické a lyžařské středisko v Krkonoších.

Se sezonou, kterou provázely výkyvy teplot a nestálé počasí, jsou spokojení i špindlerovští hoteliéři. Jako lepší průměr hodnotí uplynulou sezonu krkonošský SkiResort Černá hora - Pec.

Rozjezd sezony v prosinci byl špatný. Kvůli teplému počasí byla o vánočních svátcích v provozu jen část sjezdovek v největších krkonošských střediscích. Výrazné zlepšení díky ochlazení přišlo v lednu, únor však provázely silné oblevy. Nejlepší podmínky k lyžování pak byly v březnu, kdy napadl i dostatek přírodního sněhu.

LIBERECKÝ KRAJ

Spíše jako podprůměrnou hodnotí sezonu provozovatelé lyžařských středisek v Libereckém kraji. Hodně ji ovlivnil pozdní nástup zimy. Většina areálů byla mimo provoz o vánočních svátcích, které tvořily v minulosti až čtvrtinu tržeb v sezoně.

Špatnou sezonu měl Ještěd v Liberci. Lyžařů bylo asi o třetinu méně než loni a akciová společnost města musí o pomoc žádat svého zřizovatele. Potřebuje 11 milionů korun. „Zůstane nám z toho 4,5 milionu. Městu vrátíme 6,5 milionu, které mu platíme za nájmy a na splátky úvěru. Administrativně to je takto jednodušší,“ řekl ředitel areálu Jan Svatoš.

Ne pro všechny ale letošní sezona skončila špatně. Třeba společnost Ski bižu, která provozuje v Jizerských horách areály na Tanvaldském Špičáku, Severáku a v Bedřichově, ji hodnotí jako „lepší průměr“. „Cennější je to o to, že jsme jeli na dvě a půl střediska,“ uvedl ředitel Ski bižu Pavel Bažant. Jen v částečném provozu byl Bedřichov.

JIHOČESKÝ KRAJ

Uplynulá lyžařská sezona byla na jihu Čech nejkratší za poslední roky. Typické pro ni byly velké výkyvy počasí či uzavírání lyžařských středisek, která jsou závislá na přírodním sněhu. Kvůli tomu byla zima pro vlekaře nákladná a návštěvnost byla podprůměrná.

Na jihu Čech se ještě lyžuje pouze na Zadově, a to do konce týdne. „Předpokládáme, že sezona bude trvat 102 dní, vloni to bylo 121, předloni 102. Z pohledu návštěvnosti došlo oproti loňsku k poklesu o asi 20 procent, oproti předloňsku jde naopak o třicetiprocentní nárůst,“ uvedl správce lyžařského areálu na Zadově Petr Vondraš.

PLZEŇSKÝ KRAJ

Většinou jako průměrnou, někde ale i jako velmi špatnou hodnotí vlekaři v Plzeňském kraji skončenou zimní sezonu. Lyžovat se začalo později a návštěvnost byla slabší, takže sezona byla horší než minulá. Vývoj počasí posledních let ukazuje, že šanci na dobré výsledky mají jen areály, které mohou vyrábět technický sníh.

Špičák na Šumavě.

Špičák na Šumavě.

Největší šumavský areál Ski&Bike Špičák v Železné Rudě hlásí o čtrnáct dnů kratší zimní sezonu v porovnání s předchozí. Zejména únor, kdy je vždy v areálu nejvíce lidí, překvapil čtyřmi velkými oblevami. Na počtu návštěvníků a tržbách za zimu se to ale projevilo jen zhruba pětiprocentním poklesem.

„Začínali jsme až 7. ledna a skončili na Velikonoční pondělí. Úplně nám vypadlo období mezi Vánoci a Novým rokem, takže zhruba 74 tisíc návštěvníků asi objektivně odráží, co nám přírodní podmínky dovolily,“ řekl provozní ředitel Vladimír Kasík.

ZLÍNSKÝ KRAJ

Lyžařská sezona ve Zlínském kraji se nepovedla. Zimním sportům nepřálo počasí, přírodního sněhu bylo minimum, bylo teplo a pršelo. Navíc bylo málo mrazivých dnů, a tak provozovatelé nestihli připravit svahy na vánoční svátky, které činí asi pětinu tržeb. Lyžovat se začalo až po Novém roce, sezona končila o Velikonocích. Propad tržeb oproti průměrné sezoně vlekaři počítají ve statisících až milionech.

„Jsme na 65 procentech loňského roku, takže sezona byla špatná. V tržbách to znamená výpadek několik milionů korun. Pokryjeme náklady, nic navíc nezbylo,“ řekl provozovatel areálu na Kohútce v Javorníkách Miroslav Maczko.

Středisko na Pustevnách v Beskydech zaznamenalo oproti minulé sezoně propad návštěvnosti i tržeb o 40 procent. „A to loni to navíc taky nebyla žádná hitparáda,“ uvedl vedoucí areálu Petr Chrostek.

KARLOVARSKÝ KRAJ

Za jednu z nejnáročnějších označují letošní sezonu provozovatelé lyžařských areálů v Karlovarském kraji. Spoustu práce jim přidělalo především střídání nižších teplot s oblevami a častým deštěm. Vyšší náklady na zasněžování i lidskou pracovní sílu přitom nezvládly vyvážit výdělky, uvádějí vlekaři. Jako jediný areál v regionu je v provozu ještě do 10. dubna Klínovec.

Lyžování na Klínovci,ilustrační foto.

Lyžování na Klínovci,ilustrační foto.

Skiareály v Karlovarském kraji spouštěly v uplynulé sezoně provoz většinou až v polovině prosince, následně ho zkomplikovala povánoční obleva. Méně příležitostí vyrazit do hor měli také příznivci běžeckého lyžování, tratě byly poprvé strojově upraveny v polovině ledna.

„Co se týká letošní zimy z klimatického hlediska, byla zatím nejnáročnější, jakou jsme zažili. Po dlouhé době jsme museli o Vánocích přerušit provoz, byl poté obnoven až 4. ledna,“ uvedl provozovatel skiareálu na Klínovci Martin Píša.

PARDUBICKÝ KRAJ

Lyžařská sezona byla v Pardubickém kraji kratší než obvykle. Areály zpravidla utržily proti předchozímu roku méně peněz, připravované investice proto nejspíš budou krátit. Pouze skicentrum Sněžník v Dolní Moravě pořídilo výkonné zasněžování a sezonu si pochvaluje.

V Dolní Moravě začala sezona teprve 1. ledna. Díky velmi slušné návštěvnosti tržby překonaly vánoční výpadek. Podle obchodního ředitele společnosti Sněžník Martina Palána stojí zasněžovací technologie „obrovské peníze“, investice se ale vyplatí. „Pokud bychom neinvestovali do posílení totálního zmodernizování zasněžování, tak bychom nejezdili v tomhle měřítku celou zimu. Budeme ziskoví,“ řekl Palán.

Sezona ve středisku Buková hora a Čenkovicích začala rovněž až v lednu, o prosincové tržby centrum přišlo a meziročně již výnosy nedohnalo. „Kdyby nasněžilo 10. prosince, bylo vše jinak,“ řekl vedoucí skiareálu Radek Procházka.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Lyžařské areály v Jihomoravském kraji zažily letos špatnou sezonu, propady výdělků oproti minulé budou v desítkách procent. Nejdéle se jezdilo v Němčičkách na Břeclavsku, kde se lyžovalo i bez sněhu už v prosinci, a to na umělohmotném povrchu. Ostatní areály spustily provoz až v lednu.

V Němčičkách se začalo lyžovat první prosincový víkend a skončilo se v půli března, takže lidé mohli přijít zhruba 100 dnů. Největší zájem byl ze strany škol, které mohou pořádat v Němčičkách lyžařské výcviky.

STŘEDOČESKÝ KRAJ

Provozovatelé středočeských lyžařských areálů hodnotí uplynulou sezonu jako podprůměrnou. Podle nich se opět nepříznivě projevilo teplé počasí. Vysoká návštěvnost byla zejména o lednových víkendech.

„Jednorázově přijelo daleko více lidí na lednové víkendy, než je průměr, ale v celkovém součtu celé sezony bylo samozřejmě lidí podprůměrně,“ uvedl provozovatel střediska Šibeniční vrch nedaleko Mnichovic u Prahy Jan Zenkl.

Podle něj jde o třetí špatnou zimu po sobě. Předchozí sezona byla sice asi o 14 dní delší, v té právě skončené se počty návštěvníků vyrovnaly díky nabitému areálu o lednových víkendech.

VYSOČINA

Lyžařská střediska na Vysočině mají za sebou třetí špatnou zimu. O velkou část tržeb je připravil výpadek vánočních prázdnin způsobený pozdním zahájením sezony. Na sjezdovkách bez umělého zasněžování se kvůli teplému počasí vleky ani nerozjely a některé svahy s technickým sněhem udržely provoz necelé dva týdny.

Nejdéle, 86 dní, byl otevřen Šacberk u Jihlavy, kde ještě zvažují lyžování o prvním víkendu v dubnu. Lyžařský areál Čeřínek u Jihlavy je nyní na prodej.

Na Vysočině jsou tři desítky sjezdovek, sněhová děla má pouze část z nich.

ÚSTECKÝ KRAJ

Provozovatelé lyžařských areálů v Ústeckém kraji označují uplynulou sezonu, která skončila o Velikonocích, za jednu z nejhorších. Teď počítají ztráty. Potíže s nedostatkem sněhu a teplem měly jak níže položené areály, tak střediska v Krušných horách.

Sezona začala v Ústeckém kraji až v první polovině ledna. „Byla to jedna z nejhorších sezon v poslední době. Vánoce utekly, stejně jako Nový rok. Pak jsme nastříkali dostatečnou zásobu technického sněhu. V lednu to začalo dobře, únor byl hodně špatný. Návštěvnost byla potom už hodně slabá,“ řekl Jindřich Holinger ze Zadní Telnice na Ústecku. Podle něj šlo o třetí nepovedenou sezonu po sobě.

ČTK