Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vlna zpoplatňování webu pokračuje, Timesy už nebudou zdarma

Britský ekonomický list Financial Times. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský ekonomický list Financial Times. | foto: Reprofoto

LONDÝN Britský list The Times a jeho nedělní vydání The Sunday Times začnou od června vybírat poplatek za přístup na své webové stránky. Oznámila to dnes organizace News International australského tiskového magnáta Ruperta Murdocha, která oba listy vlastní.

Timesy se tak stanou po Financial Times druhým britským listem, který zpoplatní přístup ke svým materiálům. Budou nabízet předplatné libru (asi 28 korun) za den nebo dvě libry za týden. Online přístup budou mít zdarma majitelé předplatného na tištěné vydání novin.

News International oznámila, že placený přístup bude i na webové stránky jejích bulvárních listů The Sun a News of the World, ale neuvedla odkdy.

Všechny britské listy jsou nyní volně přístupné s výjimkou ekonomických Financial Times, které umožňují volný přístup jen k omezenému počtu článků za dané období. Podobný model používá od počátku další ekonomický list, americký The Wall Street Journal, který koupil před pár lety také Murdoch.

Experti však dosud zdůrazňovali, že FT i WSJ jsou specializované listy a za přístup k jejich informacím si zaplatí dost zájemců, aby byl takový model ziskový. Nicméně i známý americký list The New York Times v lednu oznámil, že hodlá zavést podobnou variantu online předplatného.

Důvodem jsou především neustále klesající náklady tištěných listů. Rupert Murdoch již loni v srpnu oznámil, že hodlá zavést placený přístup na webové verze svých listů, a předpověděl, že se k němu přidají všechny listy.

Nicméně šéfredaktor britského deníku The Guardian Alan Rusbridger nedávno uvedl, že zpoplatnění přístupu by přineslo jen zlomek příjmů, které má list z digitální reklamy na volně přístupných stránkách.

Dalším faktorem je konkurence serverů zpravodajských televizí Sky TV a především veřejnoprávní BBC, které by byly nadále zdarma. Šéfredaktor The Times James Harding připustil, že zpoplatnění je riskantní krok. "Ale je to menší riziko, než rozdávat naši novinářskou práci zadarmo," řekl.

V České republice má část svého webového obsahu zpoplatněnu nebo uzamčenu pouze pro předplatitele například vydavatelství Economia, které vydává tituly jako Hospodářské noviny nebo Marketing & Media. Za přístup k části internetových stránek časopisu Reflex plánuje od dubna vybírat poplatky vydavatelství Ringier.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Rádio Dálnice si budou moci řidiči časem naladit v sedmi krajích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Rádio Dálnice si budou moci řidiči časem naladit v sedmi krajích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Rádio Dálnice si budou moci řidiči časem naladit v sedmi krajích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!