23. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Milerova vnučka nemá právo obchodovat s Krtečkem, tvrdí správkyně dědictví

Karolína Milerová, vnučka Zdeňka Milera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karolína Milerová, vnučka Zdeňka Milera. | foto: MAFRA – Petr Topič

PRAHA Smlouva, díky které prodává vnučka Zdeňka Milera licence na oblíbenou dětskou postavičku Krtečka, je podle správkyně výtvarníkova dědictví Mileny Fischerové neplatná. Dokument, který byl podle advokátky překvapením i pro ostatní dědice, nechala Fischerová právně prověřit.

Společnost Little Mole Karolíny Milerové prodává licence na komerční využití postavičky Krtečka, přestože dohledem nad autorskými právy zesnulého výtvarníka je pověřená advokátka Milena Fischerová.

Krtek z dovozu

Proti licenci poskytnuté Milerovou vnučkou se vyslovil už první soud, který zakázal distribuovat polské hračky s Krtečkem na českém a slovenském trhu (ČTĚTE VÍCE).

Uspět může i výrobce dřevěných hraček Detoa z Albrechtic, který se brání zboží z Německa dováženému opět pod licencí společnosti Little Mole.

„Mamé podaný druhý návrh, ale rozhodnutí jsme zatím ještě neobdrželi,“ řekl serveru Lidovky.cz advokát Jiří Matzner zastupující společnosti Detoa. Už dříve se mu podařilo získat předběžné opatření soudu pro firmu Dino Toys.

Vnučka výtvarníka v rozhovoru pro server Lidovky.cz svůj byznys s právy na Krtečka hájila smlouvou, kterou s dědečkem uzavřela několik týdnů před tím, než zemřel. „Rodina o tom ví. Jediný, kdo dělá problémy mně i rodině, je paní Milena Fischerová. Blokuje uzavření dědictví a z naprosto iracionálních důvodů také můj rozvoj spolupráce tím, že nechce sdělit obsah licenčních smluv,“ tvrdí Milerová (ČTĚTE VÍCE).

Zdržování dědického řízení však Fischerová odmítá, jako správkyně autorských práv prý nemá ve vypořádání s pozůstalými žádnou roli. „Tím, že  slečna Karolína Milerová podávala návrhy na mé zproštění z funkce správce a notář i odvolací Městský soud se museli těmito návrhy zabývat, jistě nepřispěla k rychlému průběhu dědického řízení. Spíše naopak. Soud prvního stupně i Městský soud mě v této funkci potvrdily,“ sdělila advokátka serveru Lidovky.cz.

Práva na Krtečka za tisíc korun

Licenční smlouvu uzavřenou mezi Karolínou Milerovou a jejím dědečkem Fischerová zpochybňuje: „Jsem přesvědčena, že tato smlouva je zcela neplatná. Nechala jsem si k tomu udělat  se souhlasem dědiců odbornou právní expertízu.“

„Pan Miler mne nikdy o ničem takovém neinformoval, a to jsem s ním spolupracovala jako jeho výhradní zástupce do jeho posledního dne. Slečna Milerová mi předložila dva týdny po smrti pana Milera jakousi kopii této smlouvy. Tato smlouva byla překvapením nejen pro mě, ale i pro budoucí dědice,“ dodává Fischerová.

Milerová smlouvu zveřejnit nechce. Podle Fischerové v ní Zdeněk Miler uděluje nevýhradní licenci k veškerému dílu za jednorázový poplatek 1000 korun na celou dobu autorskoprávní ochrany – tedy po dobu 70 let po smrti.

ČTĚTE TAKÉ:

Správkyně autorských práv se podle svých slov snaží o dohodu mezi budoucími dědici a Karolínou Milerovou už od ledna loňského roku. Obává se totiž negativní medializace a soudních tahanic.

„Se znalostí licenčního prostředí jsem si byla vědoma, že tím by trpělo dílo pana Milera a stabilita licenční agendy k postavičce Krtek, kterou jsem společně s panem Milerem dvacet let budovala,“ vysvětluje advokátka.