1. června 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vodafone hrozí Česku arbitráží za miliardy. Vývoj na trhu je ilegální, tvrdí

Vodafone. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodafone. Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Britské telekomunikační skupině Vodafone dochází trpělivost s tím, jak se v Česku zachází s jeho dceřinou firmou. A protože nejmenší z trojice mobilních operátorů u českých úřadů se stížnostmi neuspěl, plánuje mezinárodní spor.

Česká republika tak může podle informací LN zažít další mnohamiliardovou arbitráž kvůli zmařenému podnikání zahraničního investora.

Firma je dlouhodobě nespokojená s vývojem trhu, kde její dva konkurenti sdílejí mobilní sítě a infrastrukturní společnost CETIN jí údajně brání ve vstupu do segmentu pevného internetového připojení. Poslední kapkou však bylo kontroverzní prodloužení kmitočtové licence konkurenční společnosti O2.

Podle šéfa českého Vodafonu Baleshe Sharmy je vývoj českého telekomunikačního trhu ilegální a protisoutěžní.

„Vodafone udělá všechno proto, abychom odstranili protisoutěžní a protizákaznické překážky. Pokud by to mělo skončit žalobou, bude to v režii skupiny, nikoliv české pobočky. Mohu k tomu ale říci, že nakonec bude použit jakýkoliv legální nástroj, který nám zajistí rovné podmínky na trhu,“ řekl v rozhovoru pro LN Sharma.

Podle státu je vše v pořádku

„Nebudeme váhat ochránit naše investice, zejména pokud cítíme, že se Vodafone stal předmětem neférového zacházení, jež by mohlo ovlivnit naši schopnost dodávat služby zákazníkům v České republice. V současnosti zvažujeme všechny možnosti,“ uvedla Sarah Ryan z londýnské centrály operátora.

Vodafone o zmíněných tématech několikrát jednal na různé úrovni I s ministerstvem průmyslu a obchodu. To však celou záležitost vnímá jako problém a pravomoc Českého telekomunikačního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

„Arbitráže a podobné kroky jsou, v případě nutnosti a dostatečného opodstatnění, právem každého občana či podniku. Pokud společnost Vodafone usoudí, že je nutné sáhnout k takovému nástroji, budeme reagovat adekvátně předneseným argumentům při využití všech jemu dostupných informací a podkladů,“ uvedl mluvčí resortu průmyslu František Kotrba s tím, že úřad je na podobné situace připraven.

Rozhovor s generálním ředitelem Vodafonu Baleshem Sharmou čtěte ve středečních Lidových novinách.

J. Novák 567 Vodafon? A to je co? 12:13 1.6.2016

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz