11. března 2009 19:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vodafone nabídne nekódované písně

Hudba v mobilu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hudba v mobilu | foto: NokiaReprofoto

LONDÝN Mobilní operátor Vodafone, který působí i v Česku, bude prodávat hudební nahrávky bez jakékoli ochrany proti kopírování. Podnik s nejvyššími tržbami mezi světovými mobilními operátory uvedl, že podepsal dohody se třemi ze čtyř největších hudebních společností světa. Dodal, že ceny písní se budou v jednotlivých státech lišit. Zda bude služba dostupná i v České republice, není zatím jisté.

Uživatelé, kterým firma nabídne více než milion písní, tak budou moci poslouchat koupené nahrávky na jakémkoli typu digitálního přehrávače.

Hudební materiál Vodafonu poskytnou Universal Music, Sony Music a EMI Music včetně skladeb od skupin Coldplay a zpěvaček Duffy či Lily Allenové. S Warner Music Vodafone jedná.

Nahrávky nebudou obsahovat protipirátský software, takzvanou správu digitálních práv (DRM). Vodafone bude posílat tyto písně do mobilů či počítačů a půjdou přehrávat v zařízeních, která jsou registrovaná na uživatele Vodafonu.

Hudební společnosti se v minulosti bály uzavírat nové smlouvy o digitálním prodeji hudby, protože je internetové pirátství okrádá o příjmy z prodeje hudby na tradičních nosičích. Mobilní operátoři se vedle toho snaží zvyšovat si tržby novými službami a poplatky za ně.

Digitální prodej hudby poprvé vůbec vyrovnal pokles prodeje na pevných nosičích v jihovýchodní Asii, uvedl poslední průzkum TheView. Nejčastějším přehrávačem byl mobilní telefon.

Hudební průmysl se v boji s nelegálním stahováním hudby opírá právě o softwarovou ochranu DRM. Nahrávací společnosti jsou teď ale ochotny pustit do světa skladby svých interpretů bez DRM, aby si zvýšily příjmy z prodeje, napsala agentura Reuters.

ČTK