30. června 2013 10:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V USA rostou tržby z prodeje vodky. Je čím dál populárnější

Vodka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Vodka si v posledních letech upevňuje svou přední pozici ve Spojených státech. Podle údajů společnosti IRI se na celkových tržbách z prodeje lihovin v USA podílí 31 procenty, zatímco whiskey pouze 22 procenty.

Podle společnosti Bernstein Research má nyní vodka deset zástupců v žebříčku 24 předních značek lihovin v USA sestavovaném časopisem Impact Magazine a patří jí v něm všech prvních pět míst. Píše to internetový server televize CNBC.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vodka v USA nadále rychle roste, rychleji než širší trh s lihovinami," upozornila společnost Bernstein. "V roce 2011 jsme zaznamenali tři hlavní trendy. Pokračující posilování vodky, oživení whiskey a příchod nízkokalorických koktejlů zaměřených na ženy. Letos vodka posiluje, zatímco u whiskey a nízkokalorických koktejlů nastalo zpomalení," dodala.

Popularita vodky podle výzkumné společnosti Kantar Worldpanel roste rovněž v Británii. V posledních čtyřech letech v této zemi hodnota nákupů vodky v obchodech stoupla o 22,5 procenta, zatímco whiskey zaznamenala pouze desetiprocentní růst.

"Objem prodeje těchto lihovin sice klesá, jeho hodnota však v důsledku zvyšování cen roste. Navzdory rychlému růstu vodky v uplynulých letech zůstává trh s whiskey větší s hodnotou 1,1 miliardy liber (33,5 miliardy Kč)," uvedl Peter Christou ze společnosti Kantar Worldpanel.

Lidovky.cz, ČTK