1. července 2009 10:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vodní elektrárny stále vyrábějí, turbíny zmírňují sílu přívalů vody

Slapská přehrada | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slapská přehrada | foto: Lidové noviny

PRAHA Vysoké hladiny řek související s četnými srážkami v Česku zatím neohrožují provoz vodních elektráren v zemi. Ty vyrábí elektřinu v nezměněném množství, řekla včera LN mluvčí elektrárenské skupiny ČEZ Eva Nováková. „Z pohledu Vltavské kaskády se nejedná o nebezpečnou povodeň, výrobní zařízení není ohroženo,“ řekla.

Při zatím největších povodních v létě 2002 byla vyřazena z provozu většina z vodních elektráren vltavské kaskády, elektrárny Orlík a Štěchovice byly zcela poničeny.

Nováková upozornila, že objemy průtoku vodními elektrárnami nyní fakticky neřídí vedení ČEZ, nýbrž management Povodí Vltavy. „Podle pokynů Povodí Vltavy odpouštíme vodu přes turbíny,“ řekla Nováková.

Dodala, že činnost vodních elektráren zmírňuje negativní dopady rozvodněných řek. „Vlastní výrobní zařízení svojí výrobou odebírají energii vodě, čímž zmírňují důsledky činnosti vodního živlu. Možnost rychlé a plynulé regulace průtoku přes turbíny umožňuje operativně reagovat na změny průtoků.

Převádění vody přes turbíny je bezpečnější a šetrnější ke stavbě vodního díla než převádění přes přelivová pole nebo základové výpusti,“ vysvětlila Nováková.

ČEZ v současnosti provozuje v Česku více než 30 vodních elektráren. Na celkové výrobě elektřiny ČEZ se ale podílejí pouze zhruba třemi procenty. Nováková uvedla, že ani případné nucené odstavení elektráren v případě zdramatizování povodňové situace v Česku by neohrozilo výrobu elektřiny v zemi.

„Během léta není spotřeba elektřiny vysoká, tudíž by nebyl problém výrobu vodních elektráren nahradit jinými zdroji,“ řekla Nováková. Povodně by tentokrát neměly ohrozit ani samotné elektrárny. „I malé vodní elektrárny průběžně v průběhu rekonstrukcí vybavujeme zařízeními, která je činí odolnějšími při vzedmutí hladin,“ řekla Nováková.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!