7. září 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Volání bez roamingu v EU bude platit jen 30 dnů. Pak si připlatíme

Roaming - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roaming - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRUSEL Zrušení roamingu v zemích EU bude mít několik háčků. Operátoři si prosadili, že bude platit jen pro cesty trvající 30 dnů a nanejvýš 90 dnů za rok. Prý jde o ochranu před zneužíváním.

Konec roamingu v Evropské unii, ke kterému má dojít v červnu příštího roku, získává konkrétnější obrysy. Evropská komise totiž představila návrh takzvané férové politiky, kterou se bude účtování telekomunikačních služeb řídit.

Stačí na den domů

Zákazníci budou moci své mobilní telefony za domácí ceny požívat 90 dní v roce, maximálně však 30 dní v kuse. Ti, kteří například bydlí v příhraničních oblastech a jezdí za prací do sousední země, se však bát nemusí. Stačí, když se jejich telefon jednou denně objeví v domovské síti.

Komise má i opatření proti těm, kdo by síť nadměrně zatěžovali třeba stahováním velkých objemů dat. V takovém případě se jejich spotřeba bude porovnávat s průměrem u daného tarifu. Pak přijdou na řadu příplatky, které však mají být spíše symbolické.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.