7. května 2015 20:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Volby v Británii srazily hodnotu libry i akcií. Jde o měsíční minimum

Britský premiér David Cameron a jeho žena Samantha odvolili. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér David Cameron a jeho žena Samantha odvolili. | foto: Reuters

LONDÝN Ceny britských akcií se ve čtvrtek, tedy v den parlamentních voleb v Británii, propadly na měsíční minimum. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,67 procenta a uzavřel na hodnotě 6886,95 bodu. Nejistota ohledně volebních výsledků ale měla vliv i na kurz britské libry, která sestoupila na tříměsíční minimum vůči euru.

Průzkumy naznačují, že výsledek voleb bude patřit k nejtěsnějším za desítky let. Hlasování by tak podle analytiků mohlo vést ke vzniku slabé vlády, přiblížit Británii k vystoupení z Evropské unie a zároveň podpořit separatistické tendence ve Skotsku.

„Nejpravděpodobnějším výsledkem je další koaliční vláda. Akciový trh bude v útlumu, dokud bude panovat nejistota kolem složení této koalice. Ale jakmile bude vytvořena, měl by trh opět zamířit vzhůru,“ řekl analytik Kyri Kangellaris ze společnosti Horizon Stockbroking.

Akciový index FTSE 100 nicméně navzdory dnešnímu poklesu vykazuje od začátku letošního roku asi pětiprocentní nárůst. V dubnu se vyšplhal až na rekordní maximum 7122,74 bodu.

Kurz jednotné evropské měny euro se ve čtvrtek vůči britské libře vyšplhal až na 74,82 pence za euro, což byla nejvyšší úroveň od začátku února. Libra oslabila i vůči americkému dolaru.

Lidovky.cz, ČTK