27. června 2009 18:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Volkswagen chce mít hlavní slovo při fúzi s Porsche

Volkswagen logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volkswagen logo | foto: Reprofoto

FRANKFURT Německá automobilka Volkswagen a spolková země Dolní Sasko vyzvaly výrobce sportovních vozů Porsche, aby souhlasil se spojením obou podniků, v němž by měl hlavní slovo Volkswagen. Informoval o tom dnes německý list Spiegel.

Volkswagen podle listu nejprve plánuje získat v Porsche 49procentní podíl za tři až čtyři miliardy eur (78 až 105 miliard Kč). Katar by pak měl koupit od Porsche opce na akcie VW. Nakonec by proběhlo spojení obou automobilek.

Porsche má dát podle listu do pondělí najevo, zda na tento plán přistoupí. Pokud tak automobilka neučiní, bude muset počítat s tím, že Volkswagen bude v září trvat na splacení půjčky 700 milionů eur (přes 18 miliard korun), kterou jí poskytl v březnu. Navíc se Porsche nebude moci spoléhat na pomoc Kataru, napsal list. "Nenecháme se vydírat," uvedla společnost Porsche. "Ultimáta nepatří do 21. století," dodala.

Mluvčí automobilky Porsche v pátek uvedl, že firma je blízko k dosažení dohody s Katarem, jež by pomohla vyřešit její finanční problémy. Společnost Porsche kontroluje téměř 51 procent Volkswagenu a vlastní opce na nákup dalších akcií. Ve snaze o převzetí Volkswagenu se ale výrazně zadlužila, takže se nyní potýká s finančními problémy. Součástí Volkswagenu je rovněž česká Škoda Auto.

Čistý zisk automobilky Volkswagen klesl v letošním prvním čtvrtletí o 72 procent na 263 milionů eur (kolem sedmi miliard Kč). Automobilový průmysl po celém světě se nyní potýká s propadem poptávky, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry a výdajů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!