2. března 2009 16:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Volkswagen i přes odstávky zvýšil zisk

WOLFSBURG Německá automobilka Volkswagen, jejíž součástí je rovněž česká Škoda Auto, loni zvýšila čistý zisk zhruba o 15 procent na 4,8 miliardy eur (135 miliard Kč). Provozní zisk stoupl o tři procenta na 6,3 miliardy eur.

Tržby společnosti se loni zvýšily o 4,5 procenta na 113,8 miliardy eur. V letošním roce ale firma počítá s poklesem tržeb v důsledku nižšího objemu prodeje. Automobilka rovněž uvedla, že loni prodala zhruba 6,3 milionu vozů, což představuje meziroční nárůst o více než procento.

Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě. Většinovým akcionářem podniku je německý výrobce luxusních vozů Porsche, který začátkem letošního roku zvýšil svůj podíl ve Volkswagenu na 50,8 procenta. Jeho cílem je získat ve VW v dohledné době 75 procent.

Automobilový průmysl po celém světě se nyní potýká s poklesem poptávky, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry a výdajů.

Lidovky.cz

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...