22. dubna 2009 11:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Volkswagen přiznal obrovský propad zisků

Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volkswagen | foto: AFP

WOLFSBURG Provozní zisk německé automobilky Volkswagen se v prvním čtvrtletí letošního roku snížil o více než tři čtvrtiny na 312 milionů eur (8,4 miliardy Kč). Oznámila to dnes firma, jejíž součástí je rovněž česká Škoda Auto. Bez zahrnutí jednorázového příjmu z prodeje brazilské divize by se Volkswagen dokonce propadl do provozní ztráty.

Společnost rovněž potvrdila, že počítá s poklesem zisku také v celém letošním roce. "Vzhledem k mimořádně slabým obchodům v prvních třech měsících roku 2009 nadále očekáváme, že zisky nedosáhnou úrovně z předchozího roku," uvedla firma. Dodala však, že letos hodlá zvýšit svůj podíl na trhu.

Výsledky za první čtvrtletí zahrnují mimořádný příjem 600 milionů eur z prodeje brazilské divize těžkých nákladních automobilů strategickému partnerovi MAN, píše agentura Reuters.

Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě. Většinovým akcionářem podniku je německý producent luxusních vozů Porsche, který začátkem letošního roku zvýšil svůj podíl ve Volkswagenu na 50,8 procenta. Jeho cílem je získat ve VW v dohledné době 75 procent.

Automobilový průmysl po celém světě se nyní potýká s propadem poptávky, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry a výdajů. "Volkswagen není imunní vůči dramaticky se zhoršujícímu podnikatelskému prostředí ve světě," uvedl generální ředitel VW Martin Winterkorn.

ČTK