4. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Volvo dál padá, zavře švédskou fabriku a přesune výrobu do Polska

Logo Volvo - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Volvo - ilustrační foto | foto: Reprofoto

STOCKHOLM Výrobce nákladních vozů Volvo AB očekává pomalý růst poptávky po autobusech v Evropě. Rozhodl se proto zavřít svoji továrnu ve Švédsku a přesunout výrobu autobusů do Polska.

"Poptávka po nových autobusech v Evropě v posledních několika letech stabilně klesala, ruku v ruce s výrazným tlakem na ceny, zvláště na severských trzích," uvedl prezident Volvo Bus Corporation Hakan Karlsson.

"Společnost soudí, že objem růstu v Evropě zůstane v nadcházejících letech nízký a že tlak na ceny bude pokračovat," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma zastaví výrobu v továrně ve švédském městě Säffle, která má 600 zaměstnanců. Evropská výroba autobusů se pak soustředí v závodě v polské Vratislavi.

Volvo by kvůli tomu mělo ve čtvrtém čtvrtletí zaúčtovat mimořádné náklady 100 milionů švédských korun (290,1 milionu Kč), napsala agentura Reuters.

Minulý měsíc firma uvedla, že plánuje snižování nákladů na vyspělých trzích, jako je Japonsko, a posílení expanze na rozvíjejících se trzích. Chce tak zvýšit ziskovost svých aktivit.

Společnost je druhým největším producentem nákladních vozů na světě. Firma dlouhou dobu odolávala globálnímu oslabení poptávky, ve druhém čtvrtletí však zaznamenala pokles nových zakázek o téměř pětinu na 53 000 vozů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz