Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vrchní soud v Praze potvrdil konkurz na majetek Heavy Machinery Services. Firma nerespektovala předběžná opatření

Vrchní soud v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní soud v Praze. | foto: Wikimedia Commons

PRAHA Vrchní soud v Praze potvrdil v úterý verdikt českobudějovického krajského soudu, který zamítl reorganizaci Heavy Machinery Services (HMS) a prohlásil na majetek firmy konkurz. Vyplývá to z dokumentů v insolvenčním rejstříku a na událost upozornil server Česká justice.

Vagonka v Lounech, která se dříve jmenovala Legios, dluží věřitelům téměř 3,3 miliardy korun a od roku 2014 je v úpadku. Podle soudu poté firma opakovaně nerespektovala předběžná opatření, která zakazovala HMS třeba provádění větších plateb bez souhlasu insolvenční správkyně.

Vrchní soud dospěl k závěru, že HMS neusiluje o reorganizaci proto, aby co nejvíce uspokojila požadavky věřitelů. Podle odůvodnění verdiktu se firma snaží především zajistit co největší prospěch společnosti Legios Loco, na níž je ekonomicky i personálně závislá.

HMS podle odůvodnění například v rozporu s předběžnými opatřeními odmítala dát insolvenční správkyni přístup do svého účetnictví. Požadované doklady nechtěla firma předat ani znaleckému ústavu či policii. HMS se správkyní ani se soudy podle dokumentu nekomunikuje a nevyjasnila vztah ke společnosti Legios Loco. Povolení reorganizace tak bylo zamítnuto, protože podle soudů jednání firmy svědčí o nepoctivém záměru HMS.

Firma HMS v odvolání proti rozsudku krajského soudu argumentovala tím, že soud vydal verdikt ještě před rozhodnutím schůze věřitelů o řešení úpadku a vyřešením námitky k příslušnosti soudu. Společnost také tvrdila, že závěry o nepoctivém záměru HMS vycházejí pouze z jednostranných tvrzení insolvenční správkyně a nevěrohodných svědků.

Krajský soud zamítl reorganizaci HMS poprvé již letos v lednu, ale vrchní soud verdikt následně zrušil. V červnu však krajský soud znovu rozhodl o zamítnutí reorganizace a zároveň prohlásil konkurz na majetek firmy. HMS poté v tiskovém vyjádření označila verdikt za porušení práva.

HMS se neúspěšně pokoušela nechat insolvenční správkyni Petru Hýskovou odvolat, což krajský soud zamítl. Později firma podala dovolání k Nejvyššímu soudu, aby jí ustanovil odděleného insolvenčního správce pro pohledávky. HMS uvádí, že Hýsková je podjatá.

Společnost HMS pronajímala areál v Lounech firmě Legios Loco. Hýsková dala společnosti Legios Loco v červnu výpověď a areál uzavřela, kvůli sporům tam zasahovala policie. Hýsková poté areál pronajala výrobci brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ, jejímž většinovým vlastníkem je Czechoslovak Group. Legios Loco je od poloviny července v insolvenci, insolvenční návrh na sebe podala sama firma.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!