Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vrchní soud v Praze potvrdil konkurz na majetek Heavy Machinery Services. Firma nerespektovala předběžná opatření

Vrchní soud v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní soud v Praze. | foto: Wikimedia Commons

PRAHA Vrchní soud v Praze potvrdil v úterý verdikt českobudějovického krajského soudu, který zamítl reorganizaci Heavy Machinery Services (HMS) a prohlásil na majetek firmy konkurz. Vyplývá to z dokumentů v insolvenčním rejstříku a na událost upozornil server Česká justice.

Vagonka v Lounech, která se dříve jmenovala Legios, dluží věřitelům téměř 3,3 miliardy korun a od roku 2014 je v úpadku. Podle soudu poté firma opakovaně nerespektovala předběžná opatření, která zakazovala HMS třeba provádění větších plateb bez souhlasu insolvenční správkyně.

Vrchní soud dospěl k závěru, že HMS neusiluje o reorganizaci proto, aby co nejvíce uspokojila požadavky věřitelů. Podle odůvodnění verdiktu se firma snaží především zajistit co největší prospěch společnosti Legios Loco, na níž je ekonomicky i personálně závislá.

HMS podle odůvodnění například v rozporu s předběžnými opatřeními odmítala dát insolvenční správkyni přístup do svého účetnictví. Požadované doklady nechtěla firma předat ani znaleckému ústavu či policii. HMS se správkyní ani se soudy podle dokumentu nekomunikuje a nevyjasnila vztah ke společnosti Legios Loco. Povolení reorganizace tak bylo zamítnuto, protože podle soudů jednání firmy svědčí o nepoctivém záměru HMS.

Firma HMS v odvolání proti rozsudku krajského soudu argumentovala tím, že soud vydal verdikt ještě před rozhodnutím schůze věřitelů o řešení úpadku a vyřešením námitky k příslušnosti soudu. Společnost také tvrdila, že závěry o nepoctivém záměru HMS vycházejí pouze z jednostranných tvrzení insolvenční správkyně a nevěrohodných svědků.

Krajský soud zamítl reorganizaci HMS poprvé již letos v lednu, ale vrchní soud verdikt následně zrušil. V červnu však krajský soud znovu rozhodl o zamítnutí reorganizace a zároveň prohlásil konkurz na majetek firmy. HMS poté v tiskovém vyjádření označila verdikt za porušení práva.

HMS se neúspěšně pokoušela nechat insolvenční správkyni Petru Hýskovou odvolat, což krajský soud zamítl. Později firma podala dovolání k Nejvyššímu soudu, aby jí ustanovil odděleného insolvenčního správce pro pohledávky. HMS uvádí, že Hýsková je podjatá.

Společnost HMS pronajímala areál v Lounech firmě Legios Loco. Hýsková dala společnosti Legios Loco v červnu výpověď a areál uzavřela, kvůli sporům tam zasahovala policie. Hýsková poté areál pronajala výrobci brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ, jejímž většinovým vlastníkem je Czechoslovak Group. Legios Loco je od poloviny července v insolvenci, insolvenční návrh na sebe podala sama firma.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!