Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

První obviněná státní firma. Žalobci viní kvůli zakázkám Českou poštu

Pošta. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta. Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Vrchní státní zastupitelství v Praze obvinilo kvůli nevýhodným stavebním zakázkám v lednu kromě zaměstnanců České pošty i samotný státní podnik. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil mluvčí pošty Ivo Mravinac.

"Můžeme potvrdit, že Česká pošta obdržela sdělení obvinění podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, a to v souvislosti s policií šetřeným případem bývalých zaměstnanců," uvedl Mravinac s tím, že stíhání nemá na fungování České pošty žádné dopady.

"Všechny právní kroky konzultuje se svým právním zástupcem. V rámci trestního řízení se samozřejmě budeme domáhat způsobené škody. K vlastnímu řízení se do jeho ukončení nebudeme vyjadřovat," dodal Mravinac. Česká pošta využívá právních služeb advokátní kanceláře Brož Sokol Novák. Respektovaný advokát této kanceláře Tomáš Sokol se k případu v současnosti nechtěl vyjadřovat.

Extrémní trest? Zrušení

O obvinění s odkazem na anonymní zdroje napsal jako první server Česká justice. Dle informací serveru Lidovky.cz jde o historicky první případ obvinění státní instituce. Ministerstvo vnitra, v jehož čele čerstvě stojí Milan Chovanec (ČSSD) a které je zřizovatelem České pošty, v současnosti schraňuje informace o případu a snaží se ve složitém právním sporu zorientovat.

"Sankce pro odsouzenou právnickou osobu plynou ze zákona. Jedná se o škálu od majetkových trestů (např. peněžitý trest, propadnutí majetku apod.) až po zrušení právnické osoby," popsal mluvčí miniserstva vnitra Pavel Novák. Ministr jako zakladatel státního podniku Česká pošta byl o zahájení stíhání informován

Dle důvěryhodného zdroje webu Lidovky.cz, který je obeznámen s tímto typem trestního řízení, hrozí právnické osobě milionové sankce.

Státní podnik Česká pošta provozuje kolem 3200 poboček a zaměstnává přes 30.000 lidí. Roční tržby se pohybují kolem 20 miliard korun.

Zmanipulované zakázky

Policie již na konci ledna po razii v několika objektech pošty obvinila v souvislosti s možnými zmanipulovanými stavebními zakázkami devět lidí včetně bývalých zaměstnanců pošty. Škodu zatím vyčíslila na 250 tisíc korun - více čtěte ZDE.
V případu jsou obviněni dva někdejší manažeři státního podniku Richard Soldán a Jiří Kouba a také referentka Renata Jakubcová, která byla Koubovou podřízenou a měla na starosti veřejné zakázky malého rozsahu. Právě ty měly být podle státního zástupce manipulovány. Ostatních šest obviněných zastupovalo obchodní společnost.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...