8. ledna 2009 10:09, aktualizováno  11:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Všichni jednají, ale plyn stále neproudí

Pracovník kompresní stanice plynu firmy RWE Transgas u Břeclavi u chladících věží (v pozadí). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovník kompresní stanice plynu firmy RWE Transgas u Břeclavi u chladících věží (v pozadí). | foto: ČTK

PRAHA Ministři Evropské unie pro evropské záležitosti a zahraniční věci jednají v Praze o krizi způsobené výpadkem dodávek plynu z Ruska. Dodávky ruského zemního plynu přes Ukrajinu do ČR a na Slovensko jsou stále zastaveny. Moskevská jednání ukrajinského energetického podniku Naftogaz a ruského plynárenského monopolu Gazprom ohledně sporu skončila bez konkrétních výsledků.

Obě strany ale budou v rozhovorech pokračovat. Uvedla to dnes společnost Naftogaz. Dodala, že plánované třístranné rozhovory s Gazpromem a Evropskou unii v Bruselu byly zrušeny. Zástupci Ruska i Ukrajiny ale v Bruselu jsou.

Šéf Naftogazu Oleh Dubyna dnes v Bruselu řekl, že se ukrajinská strana nebude nikdy pokoušet narušit dodávky ruského plynu proudící přes jeho území k zákazníkům v Evropské unii.

Ruský plyn přes Ukrajinu do ČR ani na Slovensko stále neteče
"Transitní soustava z východu přes Ukrajinu, Slovensko do ČR a dál na západ je nadále uzavřena, veškeré zásobování se vede pouze severní cestou. Dá se říci, že situace v dodávkách zemního plynu v České republice je naprosto stabilizována. Ta situace je stejná, jako byla včera. To znamená, že dodávky plynu z Norska putují do ČR a další zvýšené objemy putují přes hranici z Německa do České republiky," řekl ráno mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský.

Česká plynárenská dojednala mimořádné dodávky plynu z Norska
Společnost Česká plynárenská dojednala ve středu v Londýně podmínky pro dodávku jednoho milionu metrů krychlových plynu z Norska. Informoval o tom v rozhovoru pro ČT 24 ředitel firmy Eduard Pálka.

Podle původního návrhu měl být plyn k dispozici od 15. ledna, ale ve středu večer norská společnost StatoilHydro oznámila, že je připravena zahájit dodávky ještě před tímto termínem.

"My jsme schopni plně zásobovat všechny zákazníky v ČR. Jsme rádi, že se podařilo překonat takovou tu prvotní nervozitu. Situace v tuto chvíli je plně pod kontrolou. Nemáme žádný problém, co se týká stoprocentního zásobování České republiky," dodal Chalupský.

Slovensko nyní čerpá plyn pouze ze zásobníků firmy SPP. Ta potvrdila, že pro větší podniky s dohodnutým ročním odběrem nad 60.000 krychlových metrů platí nadále omezení při spotřebě plynu. Bez omezení odběru zatím zůstávají domácnosti, nemocnice, školy i teplárny.

Ministři EU jednají v Praze o plynové krizi, je naděje na obrat
Ministři Evropské unie pro evropské záležitosti a zahraniční věci dnes jednají v Praze o krizi způsobené výpadkem dodávek plynu z Ruska.
Český vicepremiér Alexandr Vondra nicméně po příjezdu na jednání uvedl, že díky paralelním jednáním v Moskvě a v Bruselu existuje naděje, že se situace vrátí k normálu.

"Musí (Ukrajina a Rusko) naplnit svoje povinnosti k evropským spotřebitelům," řekl několika desítkám novinářů, kteří se shromáždili před Lichtenštejnským palácem, kde se ministerské jednání koná. Vondra ale odmítl požadavek Ukrajiny na finanční kompenzace, jež žádá po EU, aby prý mohla uzavřít dohodu s Ruskem. "Nemohou nás vydírat," doplnil.

Pokud řešení plynové krize padne již dnes, nestane se tak ale nejspíš v Praze, ale v Bruselu. Tam dnes jednají šéfové ukrajinského Naftogazu, ruského Gazpromu, eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs a český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz