22. dubna 2016 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VW ‚přifoukl‘ polštář pro vypořádání Dieselgate. Hrozí mu rekordní ztráta

Logo společnosti Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo společnosti Volkswagen | foto: Reuters

WOLFSBURG Německý koncern Volkswagen se rozhodl zvýšit rezervu na vypořádání nákladů spojených s emisní skandálem z nynějších 6,7 na 16 až 17 miliard eur, což je v přepočtu 432 až 459 miliard korun. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný zdroj.

Koncern by tak podle německých médií mohl mít namířeno k největší ztrátě ve své historii. Volkswagen se k věci odmítl vyjádřit.

Vedení automobilky loni přiznalo, že do zhruba jedenácti milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku.

Zmíněných 6,7 miliardy eur na vypořádání nákladů na úpravu problémových aut si největší evropská automobilka dala stranou v loňském třetím čtvrtletí. Zdroje Reuters ale již dříve tento týden uvedly, že automobilka tuto rezervu zvýší.

Agentura DPA dnes rovněž s odvoláním na nejmenované zdroje napsala, že částka, kterou si automobilka v účetní bilanci za loňský rok na náklady spojené s emisní aférou vyčlenila, činí 16,4 miliardy eur. Rezerva se tudíž zvýšila o skoro deset miliard eur.

Americká justice ve čtvrtek oznámila, že Volkswagen se dohodl s americkými úřady na základních principech řešení emisního skandálu ve Spojených státech. Řešení by mělo zahrnovat nabídku zpětného odkupu aut umožňujících falšování emisních testů i „značné“ odškodné pro jejich majitele.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz