14. ledna 2016 13:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VW už od nás peníze neuvidí, rozhodla banka. Firma mohla použít půjčky na podvody

Vozy Volkswagen na výrobní lince | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vozy Volkswagen na výrobní lince | foto: Reuters

LUCEMBURK Evropská investiční banka (EIB) v důsledku emisního skandálu pozastavila poskytování dalších úvěrů německému automobilovému koncernu Volkswagen. Oznámil to ve čtvrtek její šéf Werner Hoyer.

Banka nyní zkoumá, zda Volkswagen peníze z dřívějších půjček nepoužil v souvislosti s falšováním údajů o emisích.

Volkswagen v září přiznal, že do zhruba jedenáct milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s emisními testy. Skandál se týká mimo jiné 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto. V Evropské unii Volkswagen v důsledku této kauzy svolá k úpravě zhruba 8,5 milionu automobilů.

Hoyer již v říjnovém rozhovoru s německým listem Süddeutsche Zeitung upozornil, že EIB by mohla požadovat vrácení peněz, pokud by zjistila, že Volkswagen některou z jejích půjček použil k podvodům s testy emisí u naftových motorů.

Podle Hoyerova dnešního prohlášení banka nemůže vyloučit souvislost mezi softwarem umožňujícím manipulovat s emisními testy a „částí úvěru EIB v objemu 400 milionů eur (téměř 11 miliard korun)“.

Tento úvěr nicméně automobilka splatila již v loňském roce. Podle říjnových informací listu Süddeutsche Zeitung poskytla banka Volkswagenu od roku 1990 půjčky za zhruba 4,6 miliardy eur (124 miliard korun).

„Rozhodli jsme se prozatím pozastavit jakékoli nové úvěry pro Volkswagen,“ uvedl Hoyer. Dodal, že výsledky vyšetřování budou vyhodnoceny nejpozději do jednoho roku.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.