26. dubna 2016 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VW znovu prodává nejvíc aut na světě. Navzdory aféře přeskočil Toyotu

Volkswagen Phideon určený pro čínský trh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volkswagen Phideon určený pro čínský trh. | foto: VW

WOLFSBURG/TOKIO Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním čtvrtletí předstihl v prodeji japonského konkurenta Toyota Motor. Navzdory emisnímu skandálu se tak vrátil do čela světového automobilového trhu.

Společnost Toyota v úterý oznámila, že její odbyt se v prvním čtvrtletí propadl o 2,3 procenta na 2,46 milionu vozů. Volkswagen již dříve ohlásil pokles čtvrtletního prodeje o 0,8 procenta na 2,51 milionu vozů.

Na aktuální první místo mu to ale stačí.

Volkswagenu se podařilo předstihnout japonského rivala již v první polovině loňského roku. Po vypuknutí skandálu kolem falšování testů emisí však o vedoucí pozici na trhu přišel.

V celém loňském roce zaznamenal Volkswagen pokles dodávek zákazníkům o dvě procenta na 9,93 milionu vozů, zatímco prodej Toyoty se snížil pouze o 0,8 procent na 10,15 milionu vozů.

Volkswagen Phideon určený pro čínský trh.
Volkswagen Phideon určený pro čínský trh.

V letošním prvním čtvrtletí mělo na odbyt Toyoty negativní dopad několikadenní přerušení výroby v japonských továrnách, jež bylo důsledkem nedostatku oceli po výbuchu v ocelárně Aichi Steel. Volkswagen naopak těžil z oživení poptávky na čínském trhu.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku.

Volkswagen pak přiznal, že software instaloval po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz