Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vydírání na summitu. Banky prý dostaly nabídku jak z gangsterky

Velký billboard na budově Evropské komise. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velký billboard na budově Evropské komise. | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA Nejlepší mafiánské filmy připomíná způsob, jakým banky na nočním summitu eurozóny v Bruselu přistoupily na požadavek politiků, aby odepsaly 50 procent dluhů Řecka.

Ve svém komentáři to napsal server ekonomického listu Financial Times Deutschland (ftd.de). Jako v gangsterkách podle něj dostali soukromí investoři nabídku, která nešla odmítnout.

JAK DOPADL SUMMIT?

Podle serveru se na vrcholných schůzkách unie zřídka kdy jedná tak tvrdě, jako tomu bylo v případě posledního bruselského summitu. Bankovní sektor na něm podle německé kancléřky Angely Merkelové dostal "jedinou nabídku" - dobrovolně seškrtat polovinu pohledávek vůči Řecku.

Evropské akcie na 12týdenním maximu

 Evropské akcie zahájily čtvrteční obchodování výstupem na 12týdenní maximum díky sjednané dohodě na summitu EU. Panevropský index FTSEurofirst 300 stoupl o 2,6 procenta na 1009,45 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od začátku srpna. Euro se vyšplhalo na sedmitýdenní maximum vůči dolaru.

"Byla to jako v nejkrásnějším mafiánském filmu nabídka, kterou nelze odmítnout. Jinak by (politici) přistoupili k vynucenému škrtnutí dluhů," soudí komentátor.

"Po půlnoci se Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová, Jean-Claude Juncker a další náhle postavili do dveří a řekli, že pokud neudělají tento krok dobrovolně, budou k němu donuceni," líčí možný průběh vyjednávání.

Otevřeně přitom konstatuje, že vůči bankám šlo o vydírání. "Tato obchodní praxe jim ale asi není zcela neznámá," dodává komentátor jedním dechem.

SLOVENSKO JDE PROTI PROUDU

"Politik i daňový poplatník s tím dokáže dobře žít, všichni investoři se ale budou samozřejmě ptát, zda nebude brzy nařízen 'dobrovolný odpis dluhů' i pro další zemi," uzavírá ftd.de.

Eurointelligence: Dohoda řeckou krizi nevyřeší

Dohoda na summitu EU nebude podle analytického serveru Eurointelligence stačit k vyřešení řecké krize.

Ani odsouhlasený 50procentní odpis řeckého dluhu veřejné finance v zemi nestabilizuje. Pro banky by navíc bylo výhodnější, pokud by jejich účast na odpisech byla nedobrovolná, protože jsou pro takový případ pojištěné.

Unijní politici však očekávají, že se odpisu dobrovolně zúčastní celkem 100 miliardami eur, čehož nebudou schopné.

"Je to komplexní dohoda? Samozřejmě, že je. Udělali přesně to, co se od nich očekávalo. A vyřeší to krizi? Samozřejmě, že ne. Pravděpodobnost, že se podaří řeckou dohodu naplnit, se blíží nule," uvedl Eurointelligence.

Pokud by se podařilo současnou dohodu naplnit, čemuž server nepřikládá velké šance, řecký dluh by se stabilizoval na 120 procentech HDP.

Daleko vhodnější by tak podle analytického serveru bylo odepsání zhruba 80 procent řeckých dluhů. Řecko by získalo přístup na finanční trhy a ztratilo tak závislost na mezinárodní finanční pomoci.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...