Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Výhled pro české banky už není stabilní, ale negativní

Evropa

  9:05
PRAHA - Kvůli slábnoucí ekonomice se české banky mohou stát zranitelnější než banky v západní Evropě. Vyplývá to ze včera zveřejněné zprávy ratingové agentury Moody’s Investor Service. Ta zároveň snížila výhled českého bankovnictví ze stabilního na negativní. Zpráva ale zároveň uklidňuje: i tak by tuzemské banky měly patřit mezi lepší ve střední a východní Evropě.

Tři největší banky (ČSOB, Česká spořitelna a Komerční banka) za první čtvrtletí vydělaly bezmála devět miliard korun. foto: Lidové noviny

Analytici z Moody’s předpokládají, že se tuzemským bankám zhorší kvalita aktiv a sníží se jim jejich ziskovost. Hlavním důvodem je slábnoucí ekonomika. „České banky by mohly být v budoucnu zranitelnější než bankovní domy v západní Evropě. Očekáváme, že slábnoucí česká ekonomika dříve nebo později zasáhne bankovní sektor, a ten již nebude tak ziskový jako dříve,“ vysvětlila Antonella Pisani, analytička Moody’s.

Agenturu ke změně donutil strmý pád ekonomiky

První známky zhoršení kondice bankovního systému lze v Česku očekávat v průběhu letošního a zejména příštího roku. „Výhodou českých bank je jejich orientace na domácí trh. Mají totiž výrazně menší expozici do zahraničních aktiv než například banky v Maďarsku či Estonsku. Proto také dosud ani nepotřebovaly žádnou finanční pomoc. Slábnoucí ekonomika ale kvalitu aktiv bank v budoucnu zhorší. Stále ale očekáváme, že likvidita českých bankovních domů bude na dostatečné úrovni,“ popsala Pisani. Za snížením ratingu českého bankovního systému stojí pokles ekonomiky, který je velmi strmý.

„Po letech silného a stabilního růstu hrubého domácího produktu česká ekonomika v roce 2008 zvolnila tempo a v roce 2009 by podle odhadů měla zaznamenat pokles o 3,5 procenta,“ napsali analytici Moody’s Investors Service ve zprávě.

Tuzemské banky si ale zatím vedou velmi dobře

Tři největší banky (ČSOB, Česká spořitelna a Komerční banka) za první čtvrtletí vydělaly bezmála devět miliard korun. V případě ČSOB šlo o více než 20procentní nárůst, KB a ČS se proti loňskému prvnímu čtvrtletí mírně zhoršily.

„Výsledky ukazují na to, že české banky investovaly obezřetně, mají vyváženou strukturu příjmů a dokážou hlídat své náklady. Tím pádem je ani zpomalení ekonomiky nijak neohrozilo,“ prohlásil náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

Podle něj se vyplatilo, že již v minulosti tuzemské peněžní domy diverzifikovaly zdroje svých příjmů a že vesměs fungují jako banky univerzální. Rovněž řízení nákladů je u českých bank podle Matouška velice efektivní, vyplácí se například silná orientace na moderní formy přímého bankovnictví.

„Pokud Evropská unie přistoupí k plánovaným stress testům vybraných bankovních skupin, jsme přesvědčeni, že české banky dobře uspějí,“ uzavřel Matoušek.