21. května 2009 16:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výhledy českých bank jsou prý negativní

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila výhled českého bankovnictví ze stabilního na negativní. Agentura předpokládá, že se výrazně zhorší kvalita aktiv i ziskovost bank. Kvůli slabší ekonomice lze očekávat i nižší růst, uvedla Moody's ve zprávě.

Výhled ratingu vyjadřuje očekávání agentury, jak se budou vyvíjet úvěrový trh a jeho charakteristiky v rámci českého bankovního systému v nejbližší době, respektive v příštích 12 až 18 měsících.

"Po letech silného a stabilního růstu hrubého domácího produktu česká ekonomika v roce 2008 zvolnila tempo a v roce 2009 by podle odhadů měla zaznamenat pokles o 3,5 procenta," píše se ve zprávě.

Za poslední čtyři roky činil průměrný růst české ekonomiky asi šest procent ročně. Už loni ale růst zvolnil na 3,1 procenta. Po propadu, který se očekává letos, by ekonomika měla příští rok vykázat slabý růst, jen asi 0,1 procenta.

Inestovali jsme obezřetně
Česká bankovní asociace ale dnes ČTK sdělila, že čtvrtletní výsledky českých bank potvrzují stabilitu zdejšího bankovního sektoru. "Výsledky ukazují na to, že české banky investovaly obezřetně, mají vyváženou strukturu příjmů a dokážou si hlídat náklady," uvedla asociace.

Česká spořitelna v prvním čtvrtletí hospodařila s konsolidovaným čistým ziskem tři miliardy korun, což byl meziroční propad o 6,9 procenta. Podobně Komerční bance klesl zisk o 7,5 procenta na 2,82 miliardy korun. Naopak skupina ČSOB zisk zvýšila o 22 procent na 3,07 miliardy korun, zisk UniCredit se ale propadl o 67 procent na 478 milionů Kč.

"Makroekonomické podmínky jsou pro české banky teď obtížnější. Kvalita jejich aktiv obecně zůstala vysoká, nastává však určité zhoršení a Moody's předpokládá, že v krátkodobém až střednědobém výhledu se prudce zvýší úroveň nesplacených půjček," uvedli analytici agentury.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.