Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
2. prosince 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vyhozená žvýkačka = šálek nebo futrál. Sběrny mají v Londýně i Legolandu

Britská firma Gumdrop vyrábí schránky na žvýkačky. Ty umí recyklovat a dělá z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská firma Gumdrop vyrábí schránky na žvýkačky. Ty umí recyklovat a dělá z... | foto: Gumdrop

LONDÝN Firma Gumdrop se rozhodla vydělat peníze na jednom z nejběžnějších a nejotravnějších druhů odpadků – žvýkačkách. Když je lidé nevyplivnou na chodník, ale do speciální růžové schránky, může je britský podnik využít k další recyklaci.

Lidé z Gumdropu umí nevábné zbytky proměnit v tvarovatelnou hmotu, z níž vyrábí například šálky na kávu, talíře na frisbee nebo další schránky na sběr žvýkaček.

„Posláním naší naší firmy je, že cokoliv děláme, je vždy uzavřený kruh. Ať už vyrobíme další box na žvýkačky, pravítko nebo kelímek na kávu, musíme vědět, že když se tyto věci zase vrátí k nám, budeme schopni je znovu recyklovat,“ vylíčila zakladatelka firmy Anna Bullusová pro americkou televizi CNBC.

Vznik společnosti Gumdrop sahá do roku 2009. Bullusová stvořila koncept v rámci studia designu na univerzitě v anglickém Brightonu a později, po řadě pozitivních ohlasů, jej rozjela jako byznys.

Průlomové pro Gumdrop bylo rozmístění sběrných schránek v tamním Legolandu. Šlo o bezplatný pilotní projekt. „Měli jsme tam asi padesát boxů. Dostavily se fantastické výsledky, Legoland dosáhl 56procentního snížení odpadu ze žvýkaček,“ vzpomíná Anna Bullusová.

Z hmoty, kterou firma vyvinula, vyrábí také svačinové boxy nebo dokonce futrály na kytary.

Britská firma Gumdrop vyrábí schránky na žvýkačky. Ty umí recyklovat a dělá z...
Britská firma Gumdrop vyrábí schránky na žvýkačky. Ty umí recyklovat a dělá z...

Povzbudivé zprávy z Legolandu navnadily i další investory, kteří se chtěli zbavit lepkavého problému. Letiště v anglickém městě Southampton si nechalo před třemi lety namontovat dvacet žvýkačkových schránek.

Gumdrop dopravnímu terminálu spočítal, že na úklidu ušetří zhruba tři tisíce liber (v přepočtu zhruba 115 tisíc korun).

Nicméně pravou zatěžkávací zkoušku pro Gumdrop bude prosincová instalace růžových boxů na Kensington High Street, což je londýnská nákupní mekka. Ne náhodou pro toto místo (před vánočním šílenstvím) vyrobila firma větší verzi schránek.

mipMichal Pavec
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...