19. května 2009 19:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vyhozený Zuna: Je možné, že je štvalo, kolik beru

Pavel Zuna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Zuna | foto: Lidové noviny

PRAHA "Ušetřili jsme dost a když chce někdo ušetřit dalších třicet procent, tak to není novinařina," říká v rozhovoru pro LN Pavel Zuna (42), kterého televize Prima vyhodila z pozice šéfredaktora zpravodajství i moderátora a právě úspory uvedla jako důvod výpovědi. "Prima sice ušetří, ale zcela znehodnotí tu firmu," tvrdí Zuna.

LN Byl jste odvolán z pozice šéfredaktora zpravodajství televize Prima. Proč k tomu došlo? Co byla poslední kapka?
Ano, byl jsem odvolán a následně jsme se dohodli, že nemá cenu, abych tam zůstával dále.

LN A co byla tedy ta poslední kapka?
Finanční krize a nutnost úspor. Já osobně měl pocit, že jsme ušetřili dost a že jsme na hranici toho, kdy se dají dělat rozumně kvalitní zprávy. A především, že jsme v těch úsporách daleko před ostatními televizemi, ačkoliv jim máme konkurovat. Představa vedení byla, že se dají ušetřit ještě další peníze.

LN Jak jste na to reagoval?
Řekl jsem, že tohle já už neumím, nechci a že v tomto případě to dělat nebudu a nemohu.

LN Jsme tedy u snižování nákladů. Kolik jste ušetřili?
Když vezmu loňský rozpočet, který byl přes sto šedesát milionů, tak po těch škrtech jsme se dostali na nějakých sto dvacet osm milionů. A když chce někdo dalších třicet procent, tak to není novinařina. Na to ať přijde někdo, kdo je finančník.

LN Prima je druhá komerční televize, ze které odcházíte. Neberete to jako osobní prohru?
Podívejte, to byl ten moment, kdy jsme zkusili dát zprávy proti Nově, nebylo to úspěšné. Nečekali jsme, že je porazíme, ale že to bude lepší. Tak to jako výhru brát nemohu. Ale celkové angažmá na Primě neberu jako svou prohru, protože kdyby mě neodvolali a při tom trvali na těchto změnách, odejdu sám.

LN Když jsem četl vyjádření ředitele televize Prima Marka Singera, připadalo mi, že vaše odvolání má finančně spasit televizi. Zveřejníte, kolik jste jako šéfredaktor zpravodajství a publicistiky bral?
Smlouva mi to neumožňuje. Šlo asi spíš o to, že Prima se chystá ušetřit dalších třicet milionů ve zpravodajství, které pan Zuna nechtěl ušetřit, což jsou peníze zcela jiného řádu, než ušetří díky mému odchodu. Celkově je i možné, že je štvalo, kolik beru.

LN Myslíte ohodnocení za pozice šéfredaktor a moderátor, tedy dva platy?
Bylo to nějakým způsobem sjednocené v jednom, ale samozřejmě to bylo zohledněné.

LN Co na váš konec říkali kolegové ze zpravodajství? Konkrétně mám na mysli Mirku Čejkovou.
Mirka Čejková určitě není ráda, protože se tím dostává do nejistoty. Když jsem odcházel z kanceláře ředitele, šel jsem rovnou za Mirkou, aby to věděla ode mě.

LN Myslíte si, že se dokážete uživit v jiné sféře než komerční? Tím myslím třeba Český rozhlas, Českou televizi.
Mám stále tu výhodu, že mám širší záběr než jen novinářský. Dokáži se uživit v nějaké firmě, jako novinář a když bude nejhůř, dokáži se uživit jako učitel. Dělal jsem i v jiných sférách, takže strach nemám.

LN Dokážete si představit, že byste se vrátil na Novu?
Když jsem odcházel z Novy, říkal jsem, nikdy neříkej nikdy. To by musela Nova oslovit mě. Nemyslím si, že jsem v takové situaci, že bych se musel nabízet sám. Ale nemyslím si, že by mě tam chtěli. Pořád v některých vyvolávám pocit, že jsem spojený s Železným. Nemyslím si, že to je reálné.

LN Jak vůbec vnímáte Novu a Primu?
Zaměnila se intelektuálnost těch dvou televizí. Nova byla mezi lidmi vždy chápána jako žumpa a Prima byla ta serioznější a chytřejší. Za poslední roky dnes Nova díky svým projektům už není ta hloupá televize orientovaná na lidi, kteří nepřemýšlí. V tomhle se hodně po programové stránce změnila. U Primy teď takový pocit není a je to zřejmě tím, že Prima začala šetřit na nesprávných místech.

LN Máte nějaké nabídky třeba z jiných televizí?
Ne, zatím ne.

LN Určitě jste ale přemýšlel, co dál…
Myslím si, že když budu něco dělat, tak externě mimo televizní prostředí. Ale hlavně si teď chci chvíli odpočinout. Ale nechci se dostat do situace, kdy se budu nabízet.

LN Jaké byly reakce rodiny, že nebude dál působit na Primě?
Děti byly rády, protože na ně budu mít více času. Co se týká ženy, tak ta je rozzlobená více než já, protože si myslí, že jde o bezpráví.

LN Nepřijde vám to od Primy jako podraz? Odvolají vás kvůli snižování nákladů a přitom vás paradoxně povolali, abyste je zvednul?
Podraz to určitě není. Priorita pro ně je, že potřebují ušetřit.

LN Šetřit na zprávách mi nepřijde efektivní?
Je to hodně krátkozraké, protože na konci toho šetřícího procesu bude Prima televizí velmi málo významnou. Už teď je čím dál tím více méně významná a jde to měsíc po měsíci. Sice ušetří, ale zcela znehodnotí tu firmu.

LN Bylo vaše odvolání vyhrocené?
Ne, bylo to celkem v klidném duchu.

LN Tušíte, kdo dostane vaše místo?
Vím, jak to je. Nabídli to na překlenovací dobu mému zástupci s tím, že na konci prázdnin přijde nový šéfredaktor. Nabídli, že to teoreticky může být i on.

LN To zní strašně divně. Prima vás odvolala a teprve poté začala řešit, kým vás nahradí?
Odvolat šéfredaktora a nevymyslet, kdo tam přijde dál, je dost nemyslitelné. V každé normální televizi uvést zpravodajství do bezvládí je naprosto nemožné. V Nově ani v České televizi by se nemohlo stát, že by v tu chvíli nebyl jmenovaný nový. V tuto chvíli, kdy se spolu bavíme, tak ta redakce nemá šéfredaktora, nemá nikoho pověřeného vedením, má dva zástupce, kteří neodpovídají za finance a tak dále.

LN To zní dost chaoticky...
Jestli to urychleně nebudou řešit, tak tam ten chaos vznikne.

LN Když se vrátím k Mirce Čejkové, kterou jste si do Primy přivedl - může dojít k tomu, že ji odstaví z pozice moderátorky?
Mirka je externistka. Takže když jí vlastně nezadají práci, tak ji ani nemusejí odvolávat a nedají jí ani korun. Takže Mirka není v dobré pozici, což mi je hodně líto, protože za ta léta, co se známe, tak tady ta spolupráce byla nejlepší.

LN Tvořili jste sehranou moderátorskou dvojici. Jak to bude nyní vypadat?
Přijde mi, že když mě odvolávali, že zapomněli, že moderuji. Vážně. Protože to vůbec neřeší, fakt mi přijde, že zapomněli, že jsou nějaké služby na moderování. Když to Singer oznamoval, tak se ho jedna slečna ptala, jak to bude se službami a on jí nedokázal odpovědět. Nad tím se nikdo nezamýšlel. Ono sladit služby na dva měsíce byl pro mě proces na čtrnáct dnů.

LN Jak vidíte Primu do budoucna?
Dva scénáře, jeden je ten katastrofický, kdy se to dostane za bod zlomu a nikdo to už nezastaví. Ale jako reálný vidím spíše ten druhý, kdy nastane okamžik a uvědomí si chyby a peníze tam začnou dávat zpátky.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)