7. prosince 2009 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vyjednávání s Korejci nepomohlo, odbory v Hyundai chystají stávku

Hyundai v Nošovicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai v Nošovicích | foto: Lidové noviny

NOŠOVICE Odbory nošovické automobilky Hyundai dnes ráno vyhlásily stávkovou pohotovost. Potvrdil to mluvčí společnosti Petr Vaněk. Současně odboráři předali vedení svoje požadavky. Důvodem nespokojenosti je podle odborů množství přesčasů a špatné pracovní podmínky zaměstnanců.

Podle odborářů je stávková pohotovost samostatná fáze přípravy stávky, která může stávce předcházet, pokud o tom rozhodl výbor základní organizace. Během stávkové pohotovosti nedochází k přerušení práce.

Podle mluvčího automobilky dostali od odborářů oznámení o vyhlášení stávkové pohotovosti v ranních hodinách. "V oficiálním vyjádření, které nám odbory předaly, je uvedeno, že stávková pohotovost je vyhlášena od 7. 12. 2009 od 7:30. Vycházíme z toho, že odboráři oficiálně vyhlásili stávkovou pohotovost," uvedl Vaněk.

Korejci v Nošovicích

Nošovická automobilka Hyundai nyní zaměstnává 2000 lidí. Sériovou výrobu firma rozjela loni v listopadu. Do letošního září vyrobila zhruba 80.000 vozů, její současná výrobní kapacita je 200.000 automobilů ročně.

Podle něho výroba automobilů normálně pokračuje. Odbory zatím svoje požadavky oficiálně nezveřejnily. Ale již dříve se hovořilo o nespokojenosti zaměstnanců kvůli neustále nařizovaným přesčasům, které podle nich navíc nebyly dostatečně zaplaceny.

Také se jim nelíbila komunikace ze strany vedení automobilky. V této chvíli se nechce mluvčí společnosti k požadavkům odborů vyjadřovat. "Dokud neproběhnou další jednání, nebudeme se k tomu vyjadřovat," doplnil Vaněk.

Situace v automobilce se vyostřila minulý týden ve středu, kdy zhruba 400 zaměstnanců spontánně stávkovalo kvůli neustálým přesčasům. Protestovali také proti špatným platovým podmínkám a údajné šikaně. Vedení oponovalo, že přesčasy musí zaměstnanci dělat kvůli splnění požadavků na dodávky automobilů.

Lidovky.cz, ČTK