20. srpna 2012 10:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výletníky nejvíc šidí koupaliště a ubytovny, zjistila inspekce

Koupaliště - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koupaliště - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Třetina kontrolovaných provozoven, které v turistických oblastech nabízejí služby a zboží, vykázala nedostatky. Při svých kontrolách to zjistila Česká obchodní inspekce. Nejvíce prohřešků odhalili inspektoři na koupalištích a v ubytovacích službách a uložili za ně 85 pokut v celkové hodnotě 167 500 korun, uvedla mluvčí ČOI Milsolava Fléglová.

ČOI kontrolovala od dubna do června  koupaliště, hrady, zámky, sportovní areály, restaurace, ubytovací služby a parkoviště. Celkem provedla 287 kontrol a v 91 případech zjistila závady. "Nejčastěji docházelo k porušení zákona o ochraně spotřebitele, konkrétně povinnosti prodávat výrobky ve správné hmotnosti, míře nebo množství a poskytovat služby za sjednané ceny a tyto správně účtovat," uvedla Fléglová. Tohoto porušení zákona se týkala bezmála polovina závad.

ČTĚTE TAKÉ:

Chybí informace o cenách výrobků a služeb

Prodávající nebo poskytovatelé služeb podle ČOI také často neinformují spotřebitele o ceně výrobků a služeb. Každý desátý prohřešek se týkal dokladu o zaplacení, který nebyl na vyžádání spotřebitele vydán. "Co do místa kontroly, nejvíce zjištění připadá na koupaliště, dále na ubytovací zařízení a ostatní služby, včetně stravovacích," podotkla Fléglová.

Podobné výsledky jako loni

Kontrola turistických služeb bude pokračovat do konce září. "Výsledky její první části prokázaly, že trvale dochází k porušování povinností stanovených zejména zákonem o ochraně spotřebitele. Při srovnání rozsahu a zjištění v letošním a loňském roce jsou výsledky kontrol obdobné," dodala Fléglová.

Lidovky.cz, ČTK

Objekt skladu či výroby, obec Týn nad Vltavou
Objekt skladu či výroby, obec Týn nad Vltavou

Vojnova, Týn nad Vltavou - Malá Strana, okres České Budějovice
12 500 Kč

Najdete na Lidovky.cz