17. dubna 2009 14:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vymahači dluhů padělali exekuce

Ruská firma, která dluh vymáhala, padělala exekuční příkazy, aby zvýšila dlužné částky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská firma, která dluh vymáhala, padělala exekuční příkazy, aby zvýšila dlužné částky. | foto: Lidové noviny

MOSKVA Stovky dlužníků společnosti Home Credit & Finance Bank (HCFB), která nabízí spotřebitelské úvěry a bankovní služby pro drobnou klientelu v Rusku, se staly obětí podvodu. Ruská firma, která dluhy pro HCFB ve Sverdlovské oblasti vymáhala, zřejmě padělala exekuční příkazy, aby zvýšila dlužné částky, a tím i svou provizi. HCFB je součástí společnosti Home Credit Group, která patří do Kellnerovi skupiny PPF.

Na případ dnes upozornil ruský list Kommersant, podle něhož banka hodlá peníze vrátit.

"Dokumenty byly padělány tak umně, že podvod bylo složité odhalit. Ale jakmile jsme zjistili, jak se věci mají, hned jsme upozornili úřady," řekla mluvčí HCFB Sofija Abdrazakovová. K případu došlo ještě loni, ale přesnou částku, o kterou byli dlužníci připraveni, banka ještě zjišťuje.

Prozradilo je, že vystavili exekuci na mrtvého dlužníka

Podle Kommersantu se na podvod přišlo tím, že jeden z příkazů byl vystaven na již zesnulého dlužníka; následnou žádost o zastavení exekučního řízení pak soud odmítl s tím, že žádné řízení nevede. Pak následovala vnitřní kontrola v bance, která odhalila 379 padělaných dokumentů, všechny prý byly vystaveny ve jménu jediného soudce. Příkazy byly následně zrušeny, část peněz však už byla vyinkasována; dlužníci totiž reálně bance dlužili.

Případem se nyní zabývá prokuratura. Kommersant dodává názor experta, že by si HCBF měl opatrněji vybírat partnery v regionech pro vymáhání dluhů. HCFB je součástí společnosti Home Credit Group, která patří do Kellnerovi skupiny PPF.

V té ovládá většinu podnikatel Petr Kellner. HCFB patří k předním poskytovatelům spotřebitelských úvěrů v Rusku. Loni se její čistý zisk zvýšil podle mezinárodních účetních standardů o 85 procent na 3,66 miliardy rublů (asi 2,2 miliardy korun) a počet klientů stoupl na téměř 16 milionů.

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…