9. července 2012 11:22, aktualizováno  11:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělsko chce vytvořit "špatnou banku", jeho dluh je nezvladatelný

Španělské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělské euro | foto: ČTK

MADRID Výnos španělských státních dluhopisů se splatností deset let se zvýšil nad kritickou hranici sedmi procent. Vrátil se tak nad úroveň, kde byl před summitem Evropské unie. Důležitá proto bude odpolední schůzka ministrů financí eurozóny, na které se bude jednat o pomoci španělským bankám. Madrid je údajně připraven vytvořit takzvanou špatnou banku, kam by převedl špatné úvěry některých bank.

Výnos desetiletých dluhopisů proti pátku vzrostl o dalších 5,3 bazického bodu a dostal se až na 7,03 procenta. To je výše, která je v případě Španělska považována za dlouhodobě neudržitelnou. Nad sedmi procenty je přitom výnos za poslední týdny už poněkolikáté.

ČTĚTE TAKÉ

Ekonomický list Financial Times napsal, že Madrid navrhuje vytvořit v rámci záchranného programu pro svůj finanční sektor takzvanou špatnou banku. Do ní by převedl nedobytné úvěry, které tíží bilanci některých španělských bank. Tento postup už v minulosti s větším či menším úspěchem zvolilo více zemí, včetně například Irska.

Obava z centralizace
Zamýšlený krok by měl uklidnit především eurozónu, která má obavy, zda bude mít nad španělskými bankami dostatečnou kontrolu, až jim půjčí peníze.

Žádost o finanční pomoc

Španělsko v červnu požádalo eurozónu o finanční pomoc pro svůj bankovní sektor. Madrid může čerpat až 100 miliard eur (asi 2,6 bilionu Kč), přesnou částku ale ještě neuvedl. Sdělit by ji měl v pondělí, rozhodující proto bude výsledek jednání zmíněné Euroskupiny, tedy jednání ministrů financí eurozóny.

Založením špatné banky by ale vznikla centralizovaná instituce, na kterou bude mnohem snazší dohlížet. Podrobnosti ale zatím nejsou známy, takže není jasné, podle jakého klíče by se špatné úvěry ocenily a kdo bude špatnou banku řídit.

Zvyšují se i výnosy dalších papírů, včetně těch s dvouletou splatností.

Jejich výnos vzrostl o 24 bazických bodů na 5,18 procenta. Nepříznivá nálada však ovlivňuje i ceny dluhopisů dalších zadlužených zemí z jižního křídla eurozóny, včetně Itálie.

Vyhlídky ekonomiky nejsou příznivé
Audit španělských bank už dříve naznačil, že země by měla být schopna svůj bankovní sektor sanovat s mnohem menší částkou, než zvažovaných 100 miliard eur. Nejčastěji se hovoří o částce kolem 65 miliard eur.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Obavy ale vzbuzují vyhlídky španělské ekonomiky, které zatím nejsou příznivé. Trhy se proto obávají, že by Španělsko mohlo být později nuceno požádat o finanční pomoc stejně, jako to před ním učinilo už Řecko, Irsko, Portugalsko a Kypr. Španělská ekonomika je ale mnohem větší, a mohla by tak destabilizovat celou eurozónu.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?