14. června 2012 11:10, aktualizováno  12:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělsko padá. Výnos dluhopisů překročil 7 procent

Španělské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělské euro | foto: ČTK

MADRID Výnos španělských státních dluhopisů s klíčovou desetiletou splatností ve čtvrtek poprvé v historii vystoupil na sedm procent.

Informuje o tom server Tradeweb, který tato data sleduje. Sedmiprocentní výnos je podle expertů dlouhodobě neudržitelný a pokud by vytrval, Španělsko by se mohlo dostat do platební neschopnosti.

Co je to rating?

Rating je základní vodítko pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok. Vzhledem k tomu, že vlády si peníze na refinancování půjčují rutinně, vysoký rating znamená úlevu pro státní rozpočet.

Za nervozitu mohou i volby
Euro po zprávě smazalo zisky a vůči dolaru kleslo na 1,2543 USD. Zájem se naopak soustředil na nákup dluhopisů německé vlády.

Za sílící nervozitou na trhu jsou jednak nadcházející parlamentní volby v Řecku, které mohou znamenat odchod Řecka z eurozóny, jednak ale i postoj ratingových agentur. Nejnověji agentura Moody's srazila rating Španělska o tři stupně na známku Baa3. To je těsně nad spekulativním pásmem.

ČTĚTE TAKÉ

Španělsko se o minulém víkendu dohodlo na čerpání finanční pomoci pro svůj bankovní sektor. Použít by k tomuto účelu mohlo až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu Kč), část analytiků si ale myslí, že ani to nebude stačit a země bude rovněž nucena požádat o zahraniční finanční pomoc stejně, jako to učinilo už Řecko, Irsko a Portugalsko.

Agentura Moody's snížila rating i Kypru

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hlavní úvěrový rating Kypru o dva stupně na známku Ba3. Zdůvodňuje to narůstajícím rizikem odchodu Řecka z eurozóny a dopadů, které takový krok bude mít na kyperskou ekonomiku. Kypr se přitom kvůli Řecku už teď potýká s problémy v bankovním sektoru. Moody's rating zařadila do režimu pozorování, takže jej může ještě snížit.

Kypr má třetí nejmenší ekonomiku v eurozóně a známka, kterou má u Moody's, je ve spekulativním pásmu. To znamená, že řada institucionálních investorů nemůže kyperské státní dluhopisy vůbec nakupovat, neboť papíry s tak nízkým ratingem jsou považovány za příliš rizikové.

Lidovky.cz, ČTK