22. listopadu 2011 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výnosy nových španělských dluhopisů jsou nejvyšší od roku 2003

Eura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura | foto: Shutterstock

MADRID Výnosy nových krátkodobých dluhopisů španělské vlády v dnešní aukci i přes silnou poptávku dramaticky vzrostly. Španělské ministerstvo financí zaplatí za nové pokladniční poukázky v celkovém objemu tří miliard eur (76,4 miliardy Kč) zhruba dvojnásobek toho co před měsícem.

Výsledek ukazuje, že drtivé vítězství pravice v nedělních volbách obavy investorů z prohlubování dluhové krize v eurozóně nezmírnilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Průměrný výnos nových tříměsíčních poukázek vzrostl na 5,11 procenta ze 2,29 procenta o měsíc dříve a dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2003, kdy se tento cenný papír vrátil po přestávce na trh. Ministerstvo prodalo tyto papíry za 2,01 miliardy eur a poptávka po nich překročila nabídku 2,9krát proti říjnovému 3,1násobku.

Výnos šestiměsíčních poukázek prodaných v objemu 970 milionů eur vzrostl na 5,227 procenta ze 3,302 procenta v předešlé aukci. Poptávka přitom překonala nabídku v poměru 4,9:1 proti říjnové míře 2,6:1, oznámilo ministerstvo podle agentury Reuters.

Minulý týden muselo Španělsko nabídnout v aukci desetiletých dluhopisů průměrnou úrokovou sazbu téměř sedm procent, nejvíce od přijetí eura.

Sedmiprocentní hranice je kritická z hlediska udržitelnosti dluhové obsluhy, Nad ní loni a letos požádaly o mezinárodní finanční pomoc Řecko, Irsko a Portugalsko a minulý týden se nad tuto úroveň dostaly italské desetileté dluhopisy.

V neděli Španělé odstavili od moci socialisty a poskytli konzervativní Lidové straně největší parlamentní většinu za 30 let. Investoři však zatím nevědí, co přesně mají od nové vlády čekat.

ČTK, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.