22. června 2012 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výpadek proudu: v Kladně už chystali evakuaci mraženého

Mrazící box – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mrazící box – ilustrační foto | foto: Shutterstock

KLADNO Čtvrteční obří výpadek proudu v Kladně přijde řadu živnostníků draho. Bědují zejména zmrzlináři a provozovatelé cukráren. Největší škody však očekávají v mrazírnách, kde během nekonečného čekání na elektřinu se už dokonce chystali na převoz tisíců tun zboží.

"Lidi jsme vyhodit nemohli, řekla bych, že 99 procent z nich to přijalo s nadhledem a zůstali," říká Lada Kučerová, vedoucí mexické restaurace LaPaz. Hosté jim prý neodcházeli a jídla dovařili na plynu. Úbytek tržby jim ale způsobilo odhlašování rezervací. "O vyčíslení škod jsme zatím nepřemýšleli, ale jde to určitě do tisíců. Dokonce bych řekla, že tam bude i deset tisíc, protože rezervace měly i velké skupiny," vypočítává Kučerová.

Mluvčí ČEZ: K podobným nehodám může dojít i jinde

Kdy se podařilo obnovit dodávky elektřiny?
Převážná část byla zprovozněna kolem 21. hodiny, kompletně vše fungovalo kolem půl desáté.

Už víte, co rozsáhlý výpadek způsobilo?
Příčiny se ještě teď zjišťují, zřejmě tam byla technická závada na rozvodně, která způsobila vyhoření. Protože šlo o rozsáhlou poruchu, na místě ji pořád kolegové zkoumají a analyzují.

Jaké jsou škody?
To záleží na tom, co zjistíme.

Zaznamenali jste kvůli výpadku stížnosti?
Zatím mi kolegové nic nepotvrdili.

Připravíte nějaká preventivní opatření, aby se takto rozsáhlý výpadek neopakoval?
Takovým poruchám se nedá zabránit. My se o distribuční síť staráme pravidelně, jak nám ukládá legislativa. Nicméně může se stát, že v rozvodně se stane nějaká technická porucha, která způsobí takto rozsáhlý výpadek.

Je ale normální, aby kvůli ní přišlo o elektřinu 60 tisíc lidí?
To je úkol rozvodny, aby na ní bylo napojeno co nejvíc domácností.

K výpadku podobného rozsahu tedy hrozí ve více městech...
Ano, stejných rozvoden je mnoho po celé republice a mají je všechny distribuční společnosti.

Výpadek proudu nejvíc zasáhl cukrárny

Nejhůře na několikahodinový výpadek proudu doplatili provozovatelé cukráren. "Odnesly to zmrzliny, lednice to nějak utáhly, ale vitrína nemá takovou izolaci jako lednice a zmrzliny můžu vyhodit. Vznikla tam škoda, kterou mi nikdo nezaplatí," řekl serveru Lidovky.cz Miloš Škorna, spolumajitel kladenské cukrárny Dolce Vita.

V Kavárně bez konce si lidé udělali happening

Dobu bez elektřiny si naopak dokázali celkem příjemně zpestřit hosté Kavárny bez konce. "V kavárně jsme měli mít včera večer koncert na piano, který jsme museli zrušit, nicméně lidé zůstávali a kolem piana si sami udělali malý happening," svěřil se provozní Roman Anděl. "Podávali jsme jim nápoje, k jejichž výrobě nebyla potřeba energie, jako je víno a nealko. Pokles tržeb určitě byl, ale nijak výrazný," řekl Anděl.

Ředitel mrazírny neví, co s tunami zboží

Co s mraženým zbožím svých zákazníků, teď řeší také ředitel kladenských mrazíren Vladimír Bláha. "Teď musí naši zákazníci přijet a zjistit škody," říká. Škodu na elektrárenské společnosti nejspíše vymáhat nebude. Když už, tak to budu muset řešit s pojišťovnami. "Dovedu si představit, co mi ČEZ odpoví," komentuje situaci Bláha.

Během výpadku si v hlavě už promýšlel krizový plán.  "Pokud by to nezapli do dneška, musel bych ty tisíce tun zboží někam převézt," popisuje.

Odstávku proudu v Kladně způsobila technická závada v rozvodně ve Dříni. Dodávka do většiny města byla obnovena ve čtvrtek ve 21 hodin, v posledních domácnostech se začalo svítit o hodinu později. Šlo o jednu z rozsáhlejších poruch za poslední dobu, řekl mluvčí skupiny ČEZ pro střední Čechy Jan Beneš. Přesný počet dotčených domácností Beneš neumí odhadnout, hovoří se však až o 60 tisíc lidí. Problémy se vyhnuly jen sídlišti v Rozdělově a odběratelům společnosti Alpiq v areálu bývalých hutí, která má vlastní distribuční soustavu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

rkaŠárka Bláhová, ogoOndřej Golis

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.