Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výpadek proudu vyřadil chlazení ve Fukušimě, únik radiace prý nehrozí

Poničená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poničená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku. | foto: ČTK

TOKIO Výpadek proudu postihl japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, která byla poškozena před dvěma lety při mohutném zemětřesení a tsunami. V důsledku přerušení dodávek elektřiny nefunguje od pondělního večera chlazení několika nádrží s vyhořelým nukleárním palivem. Bezprostřední riziko úniku radiace podle provozovatele elektrárny prý nehrozí.

Problém s ochlazováním nádrží s vyhořelými palivovými tyčemi byl zaznamenán v blocích 1, 3 a 4. Chlazení reaktorů samých zasaženo nebylo, uvedla firma Tepco, která elektrárnu provozuje. Informoval o tom server BBC News.

"Bezprostřední nebezpečí nehrozí. Trvalo by čtyři dny, než by nádrž s nejvyšší teplotou dosáhla bezpečnostního limitu," prohlásil Keniči Tanabe, mluvčí společnosti Tepco. "Do té doby se budeme snažit dodávky elektrické energie obnovit," dodal.

Chlazení paliva

Z japonské jaderné elektrárny Fukušima opět stoupá kouř.

V nádržích se chladí použité palivo z atomových reaktorů, při čemž se uvolňuje velké množství tepla.

Kdyby delší dobu nefungovalo ochlazování, mohla by voda v nádržích začít vřít, odpařovala by se a vyhořelé palivové tyče by byly vystaveny vzduchu.

To by představovalo vážný problém a možnost úniku radiace.

Podle firmy Tepco se teplota nádrže s nejvyšší teplotou v bloku čtyři dnes ráno pohybovala kolem 30,5 stupně Celsia, přičemž bezpečnostní limit je 65 stupňů.

Tepco se stále snaží zjistit příčinu výpadku proudu, který byl zaznamenán v pondělí v 18:57 místního času (10:57 SEČ). Podle agentury AP za potíže může zřejmě rozbitá rozvodná deska, na jejíž opravě Tepco nyní pracuje.

Agentura AFP uvedla, že dodávky proudu se již částečně daří obnovit a že chladící systém v nádrži číslo 1 je již zase v provozu. Firma Tepco věří, že do dnešních 20:00 místního času (12:00 SEČ) bude fungovat chlazení i v nádržích 3 a 4.

Do středečního rána místního času by pak měla být v pořádku i takzvaná centrální nádrž, která byla podle AFP rovněž zasažena.

"V nejhorším případě máme systém, který umožňuje doplnit vodu do nádrží. Je to dvojí strategie, která nám poskytuje čas najít řešení, než se zvyšování teploty vymkne z rukou," řekl Masajuki Ono, jeden z představitelů firmy Tepco. Ono nicméně přiznal, že elektrárna je stále velmi zranitelná, protože funguje s provizorním zařízením.

Technici elektrárnu stabilizovali, ale plně odstranit následky katastrofy potrvá ještě roky, napsal server BBC News.

Ničivá vlna

Uplynuly dva roky od zemětřesení a jaderné katastrofy ve Fukušimě. Lidé si událost připomínali modlitbami i demonstracemi.

Uplynuly dva roky od zemětřesení a jaderné katastrofy ve Fukušimě. Lidé si událost připomínali modlitbami i demonstracemi.

Jaderná elektrárna Fukušima byla poškozena při mohutném zemětřesení a tsunami 11. března 2011.

Otřesy půdy tehdy poničily ochlazovací systémy reaktorů, což vedlo k úniku radioaktivity. Desetitisíce lidí bydlících v okolí elektrárny byly evakuovány a doposud se do svých domovů nevrátily.

ČTĚTE:

Radiace z fukušimské elektrárny zdeformovala tři generace motýlů

Dva roky od tsunami. Lidé z Fukušimy žijí v maličkých 'krabicích'

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.