Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vláda slaví, realita je však jiná. Brazílie z šampionátu nezbohatne

Kontroverzní Arena Amazonia ve městě Manaus ležícím uprostřed džungle stěží najde po šampionátu uplatnění. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontroverzní Arena Amazonia ve městě Manaus ležícím uprostřed džungle stěží najde po šampionátu uplatnění. | foto: Reuters

Přestože brazilští fanoušci ještě truchlí nad neúspěchem svého týmu na fotbalovém mistrovství, brazilská vláda se na proběhlý šampionát dívá pozitivněji. Podle vyjádření vládních představitelů předčil nárůst v cestovním ruchu a dopravě očekávání. Skutečná čísla však naznačují opak.

Prvotní odhady před šampionátem počítaly s přílivem 600 tisíc zahraničních turistů, nakonec jich podle oficiálních zdrojů dorazil rovný milion. Podle CNN brazilská vláda zároveň tvrdí, že 95 procent turistů se chystá zemi v budoucnu znovu navštívit. Za fotbalem navíc vnitrostátně cestovalo na 3 miliony Brazilců.

„Trofej jsme sice nezískali, ale šampionát Brazílie vyhrála,“ nešetřil chválou Aloisio Mercadante, šéf sekretariátu pro státní záležitosti. Brazílie prý vytvořila domácí atmosféru a předvedla, že dokáže vyhrávat, prohrávat i slavit s pokorou. "Jediným problémem celého šampionátu byl zápas s Německem. Jinak se nám podařilo porazit pesimistická očekávání," dodal.

Růst či propad?

Realita je ale pravděpodobně jiná. Podle Asociace brazilských aerolinií (ABEAR) klesl počet vnitrostátních letů v porovnání se stejným obdobím v minulém roce o 11 procent. Zdá se, že sami Brazilci byli vystrašeni přemrštěnými cenami a davy turistů během konání šampionátu.

ČTĚTE TAKÉ

Andrew Zimbalist, sportovní ekonom a profesor, tvrdí, že fotbalové mistrovství světa cestovnímu ruchu v žádné zemi zatím nepomohl. „Každý fanoušek mířící za fotbalem nahradí jednoho běžného turistu, který raději vycestuje jinam,“ uvedl pro CNN. A případ Brazílie podle dostupných údajů nejspíše nebude výjimkou.

Nižší návštěvnost než obvykle zaznamenaly i hotely, které běžně ubytovávají například rodiny s dětmi. Většina z nich odložila plánovanou dovolenou na později, protože ceny služeb během šampionátu vystoupaly na rekordní úrovně.

Tradičním problémem zůstává využití nově postavených stadionů do budoucna. Fotbalové svatostánky stály vládu miliardy dolarů, jejichž návratnost je značně nejistá. Podle Zimbalisty například stadion ve městě Manaus, které se nachází uprostřed amazonského pralesa, už pravděpodobně cestovnímu ruchu nijak nepomůže.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...