Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výplatní den ve Škodě Auto. Zaměstnance potěší na pásce víc než 100 tisíc korun

logo firmy Škoda Auto (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy logo firmy Škoda Auto (ilustrační fotografie) | foto: Týden

MLADÁ BOLESLAV Ve čtvrtek mají ve Škodě Auto výplatní den. Na účty jim přijdou rekordní částky. Zaměstnanci dostanou nejen svou mzdu, ale i bonus 61 tisíc korun a další odměnu 4000 korun. V průměru tak půjde o více než sto tisíc korun hrubého, tedy trojnásobek až čtyřnásobek české průměrné mzdy.

Na vysoké částky zaměstnance upozorňuje týdeník Škodovácký odborář. „Připomeňme, že díky vyjednávací strategii odborů pod vedením Jaroslava Povšíka se i v náročné době obrovských investic a očekávaného poklesu ekonomiky podařil od prvního dubna vyjednat nárůst tarifu,“ poukazuje list. Firma se přitom po letech růstu potýká s poklesem zisků i výroby.

Dubnová výplata je první, která se zvýší o 2500 korun měsíčně, jež letos škodováčtí odboráři vyjednali pro každého. Vyšší budou i odměny, které vycházejí ze základní mzdy; v průměru si lidé v automobilce díky tomu podle odborů polepší o dalších 280 korun měsíčně. Firma také lidem nově přispěje 1200 korun na penzijní spoření.

Škoda Auto patří mezi nejlépe platící zaměstnavatele v automobilovém průmyslu, měsíční mzda tam v průměru přesahuje 50 tisíc korun. Zároveň tamní výdělky nadprůměrně a dlouhodobě i rostou.

Vánoce třikrát do roka

Vysoké odměny dostali zaměstnanci i před rokem. K běžné výplatě to bylo loni v dubnu ještě 67 tisíc korun, tedy více než letos. Jejich základní výdělek byl ale tehdy o zhruba 3000 nižší, proto je letošní výplata rekordní. Štědré jsou ve Škodě i výplaty před letními dovolenými a před Vánoci, kdy se vyplácejí desítky tisíc jako odměny za výsledky firmy. Loni šlo v obou případech zhruba o 40 tisíc korun.

Ve Škodě jsou tak nadstandardní výplaty hned třikrát ročně. I tak ale firma obtížně shání pracovníky, například v závodě v Kvasinách musela ve velké míře zaměstnat cizince.

Škoda Scala na premiéře v Tel Avivu
Škoda Scala na premiéře v Tel Avivu

Vysoké odměny ve Škodě jsou také problémem pro její dodavatele. Ti často vyrábějí v blízkosti závodů automobilky, své zaměstnance ale tak dobře platit nemohou. Potýkají se proto s jejich častými odchody za lepšími podmínkami.

Škoda na konci loňského roku měla v Česku téměř 33 tisíc zaměstnanců, další asi 3000 si „půjčuje“ od jiných firem a pracuje pro ni i necelá tisícovka učňů. Na mzdách, pojištěních a benefitech vyplatila firma loni 33 miliard korun.

Dobře platí své zaměstnance i nošovický závod Hyundai, tam byla průměrná mzda dělníka kolem 42 tisíc měsíčně, celkově pak asi 46 tisíc. Tamní odboráři vyjednali růst mezd o devět procent, to pracovníci poznali už na lednové výplatě. Tu navíc dostali dvakrát jako bonus na oslavu desátého výroční zahájení výroby.

Dělnické mzdy v automobilce TPCA u Kolína se pohybují kolem 35 tisíc, a jsou tak mezi automobilkami nejnižší.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!