Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Vypnou hackeři český internet? Pokud zaútočí na CZ.NIC, je to možné

Tomáš Charvát | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Charvát | foto: Root.cz

PRAHA Pokud se hackerům podaří vyřadit servery CZ.NIC, můžeme místo surfování jít do parku, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Tomáš Charvát, bezpečnostní expert firmy Excello.

Lidovky.cz: Jaký je nejčernější scénář, který by mohl nastat v souvislosti s kyberútokem na český internet nastat?
Kdyby se hackerům stejný útok povedl na servery CZ.NIC tak v Česku nepůjde internet, žádné webové stránky.

JAK PROBÍHAL KYBERÚTOK:

Lidovky.cz: Je to reálné?
Rozhodně bych netvrdil, že není.

Lidovky.cz: Je tedy CZ.NIC větší výzvou pro hackery, než Seznam.cz?
Každopádně. Je to Zlatý grál českého internetu. To kdyby se podařilo, tak v Česku vypnete internet. Děje se to. Známe z historie i větší útoky. V roce 2007 zaútočili hackeři na světové weby a takříkajíc odřízli část světa od internetu. Pokud něco takového spustí u nás, můžeme jít místo surfování do parku. 

ÚTOK NA ESTONSKO:

Duben 2007 se do dějin kybernetických útoků zapsal tučným písmem. Poprvé se totiž cílem DDoS útoku stala celá země - Estonsko. Podle prohlášení hackerů se jednalo o pomstu za odsunutí pomníku Rudé armády z centra Estonského hlavního města Tallinnu. Mimo provoz byla například tísňová telefonní čísla, webové stránky státní správy. Útok trval celých 22 dní. V reakci Estonci začali budovat středisko Severoatlantické aliance pro kybernetickou válku.

Lidovky.cz: Klíčovou otázkou v souvislosti se středečním útokem na banky je, zda z nich nemohla uniknout data...
Myslím si, že nemohla, protože při tomto druhu útoku je server odříznutý a nereaguje. Takže pokud systémy vypadnou, tak k úniku dat z nich nemůže dojít. Nicméně běžně se při útoku na službu udělá útok slabší. V médiích se pak dočtete, že se útok nepodařil a server ho ustál. V tu chvíli je správné se obávat, že ten útok pouze něco kryl.

Lidovky.cz: Myslíte si, že útoky byly jen testem na něco většího?
Mezi zpravodajskými servery byl i Seznam.cz a já si myslím, že Seznam je docela velký oříšek, který se hackerům podařilo rozklousknout. A v tomto kontextu pro ně pak banky nejsou vůbec technickou výzvou. Kdo dokáže vyřadit Seznam, dokáže vyřadit všechny banky. Kdo bude další, těžko říci. Ty útoky zatím nedávají smysl.

Správce české domény

CZ.NIC je zájmové sdružení právnických osob založené roku 1998 předními poskytovateli internetových služeb. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ, zabezpečení jejího provozu a osvěta v oblasti doménových jmen.

Lidovky.cz: Jaký je vlastně obecně důvod kyberútoků?
Zviditelnit se. Někoho ztrapní, vznikne se panika, někomu poškodí jméno - hackeři to prostě dělají pro své zviditelnění.

Lidovky.cz: V podstatě to tedy kriminální aktivita není?
Když jsem šel ráno platit do banky, bylo to nepříjemné. Útok na zpravodajské servery kriminálním činem nebyl, ale útok na banky už ano, protože nám například bránil v podnikání.

Lidovky.cz: Mluvilo se o útoku z Ruska, útočníci ale z Ruska být nemusí...
Je to tak. Mluvilo se o Rusku a Švýcarsku. Těžko říci, kdo je útočník. Nikdo se k útoku nepřihlásil, takže se nikdo zviditelnit asi nechtěl. Buď teď přijde něco zajímavějšího, nebo si tady někdo něco zkouší. Česko je v tomto směru nezkušené, lidé na to neumí reagovat.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!